Web Analytics
scris vineri, 24.02.2023

Palatul Victoria, iluminat în culorile drapelului Ucrainei la un an de război

În semn de solidaritate cu Ucraina, Palatul Victoria va fi iluminat vineri seară, 24 februarie, în culorile drapelului ucrainean, la un an de la declanşarea agresiunii militare ruse, anunţă Executivul.

Citește și: Alina Gorghiu: „România susţine ferm un principiu: ucrainenii merită să trăiască în pace”

”Se împlineşte un an de când vecinii noştri ucraineni trăiesc coşmarul agresiunii militare pe care Rusia a declanşat-o nejustificat şi care pune în pericol nu doar integritatea teritorială a unui stat suveran, ci şi pacea întregii planete. Nimic nu poate justifica sutele de mii de vieţi curmate până acum în acest conflict, inclusiv civili, şi distrugerile de proporţii care au bulversat viaţa altor câteva milioane de oameni, nevoiţi să fugă din calea războiului. Vinovaţii trebuie să răspundă în faţa legii şi a istoriei. Acest război este o încercare de deturnare destinului unui popor suveran şi o ameninţare fără precedent la adresa democraţiei”, a transmis premierul Nicolae Ciucă.

Citește și: Pompierii care au ajutat în Turcia, decorați cu Drapelul de luptă de către Klaus Iohannis

Şeful Executivului anunţă că ”România rămâne solidară cu poporul ucrainean, aşa cum a demonstrat din primele zile ale conflictului, prin sprijinul umanitar oferit refugiaţilor şi susţinerea acordată la nivel politic, diplomatic şi economic pentru efortul de reconstrucţie”.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită