Permisele de conducere au ajuns să se vândă și pe rețelele de socializare. Este escrocheria în care pică cei mai mulți tineri care vor să obțină permisul fără prea mult efort. Prețul eliberării se ridică până la 560 de euro.
Citește și: Salvamontiştii caută o familie cu doi copii surprinși de întuneric pe munte
Pe Facebook au apărut mai multe pagini, conturi şi grupuri unde sunt promise „permise de conducere autentice”. Anunţul arată că nu este nevoie să fi susţinut examen ca să primeşti un astfel de permis şi se adresează inclusiv celor cărora le-a fost suspendat, din diverse motive, dreptul de conducere a autovehiculelor pe drumurile publice, pe o perioadă scurtă sau mai lungă. De fapt, escrocii sunt interesaţi doar să intre în posesia „avansului”, potrivit reporter24.info.
Inconstienti inainte sa fie soferi, inconstienti si cand se vad pe drumuri cu masina luata de mami si tati. Nici nu e greu sa iei permisul in ziua de azi, eu am instalat pe telefon aplicatia de la chestionareauto.ro si in fiecare moment liber mai faceam cate un test, am dat sala doar o data. La traseu am avut emotii, dar cat am asteptat programarea (ca a dura ceva intre sala si traseu) am mai luat ore de condus cu instructorul. Sunt obisnuiti cu smechereala astia tineri, smechereala la bac, smechereala la coada, smechereala la permisul auto si apoi fac o boacana de ajung cu dosar penal. Si pentru ce?!