O avalanşă de dimensiuni mari a lovit în urmă cu puţin timp (în seara zilei de sâmbătă, 4 februarie) Cabana „Capra” din Argeş, de pe Transfăgărăşan.
Citeşte şi: Vremea declanşează alerta! A fost activat Centrul Județean de Coordonare și Conducere a Intervenției!
„Din fericire, nu sunt victime, doar daune materiale, geamuri sparte şi maşini distruse” – ne-au comunicat la miezul nopţii cei de la Salvamont Argeş, care nu au cerut sprijin colegilor de la ISU.
Ion Sănduloiu, şeful salvamontiştilor argeşeni, a spus că riscul de avalanşă la această altitudine era de gadul 4 (din 5). El a adăugat că Salvamont a mutat în această perioadă patrula de serviciu la Nucşoara.
Update. Duminică, 5 februarie, ora 01. Aflăm de la Avalanse in Carpati (care a postat şi fotografii de la faţa locului) că „avalanşa a curs de pe vâlcele ce coboară dinspre Cota 2000 (Căldarea Berbecilor).
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/05/av01.jpg)
(…) De asemenea, la Bâlea Lac au fost observate urmele unei avalanşe mari în zona Şaua Doamnei.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2023/02/05/av02.jpg)
Cel mai probabil, această avalanşă a curs de sub vârful Paltinu şi a traversat zona Şeii Doamnei”.
0 Comentarii