scris luni, 26.02.2024

Numeroase medalii pentru înotătorii de la CSM Pitești la Cupa Rotary-Contratimp

În perioada 23-25 februarie 2024 a avut loc la înot Cupa Rotary-Contratimp, competiție la care au participat 480 de sportivi de la 40 de cluburi, iar sportivii legitimați la Clubul Sportiv Municipal Pitești au obținut rezultate excelente.

Astfel, Proca Theodor (17 ani) a obținut la tineret cinci medalii de aur în probele 800 metri liber, 1500 metri liber, 200 metri liber, 200 metri fluture și 400 metri liber. La seniori, Nae Adrian a obținut două medalii de aur în probele 100 metri bras și 50 metri bras și medalia de bronz la 200 metri bras.

De asemenea, la tineret, Petre Eduard a luat medalia de aur în proba 400 metri mixt și trei medalii de argint în probele 1500 metri liber, 800 metri liber și 200 metri mixt. La seniori, Chiru Simona a obținut cinci medalii de aur în probele 100 metri liber, 200 metri spate, 50 metri liber, 100 metri spate, 200 metri mixt și argint în proba 50 metri spate.

La cadeți, Mahalu Matteo și-a adjudecat trei medalii de aur în probele 200 metri fluture, 200 metri liber și 400 metri liber, trei medalii de argint în probele 100 metri liber, 100 metri fluture și 50 metri liber și două medalii de bronz în probele 800 metri liber și 200 metri mixt. Tot la cadeți, Duminică Cosmin a luat bronzul în proba 400 metri liber.

Și Matei Rareș la cadeți a obținut numeroase medalii și anume aur în proba 400 m mixt, argint în probele 100 m liber și 200 m mixt și bronz în probele 50 m liber, 200 m liber și 400 m liber. Duminică Cosmin și-a mai trecut în palmares la cadeți două medalii de argint în probele 400 m mixt și 50 m liber și două medalii de bronz în probele 100 m liber și 400 m liber. Nu în ultimul rând, mai trebuie menționați și Sîrbu Andrei, care a obținut argint la 200 m fluture și bronz în probele 100 m fluture, 200 metri liber și 50 m fluture și Ciobanu Andrei, care a luat medalia de bronz la 400 m mixt.

În total sportivii legitimați la CSM Pitești au obținut 41 de medalii, 17 de aur, 12 de argint și 12 de bronz, clubul piteștean situându-se la finalul întrecerilor pe locul șapte. Au mai participat cu rezultate bune Bărbuță Claudiu, Bălan Ionuț, Cîrstea Mario și Trașcă Vlad. Sportivii sunt pregătiți de profesorii Viorel Ciobanu și Iuliu Berca.