Web Analytics
scris joi, 14.11.2013

Niciun malpraxis din 2013 nu a ajuns în instanţă

Pe lângă Colegiul Medicilor, o altă instituţie abilitată să studieze cazurile de malpraxis din judeţ este Comisia Judeţeană de Malpraxis, constituită la nivelul DSP Argeş. Conform directorului DSP Argeş, Adrian Stoica, cercetările efectuate de Comisia Judeţeană de Malpraxis pot constitui probe în instanţă, motiv pentru care datele din fiecare dosar aflat în studiu au caracter confidenţial. Din punct de vedere statistic, fără a face trimiteri directe la cazurile de malpraxis care au zguduit Argeşul în ultima perioadă, directorul Adrian Stoica ne-a precizat că în 2013 au fost depuse la  Comisia Judeţeană de Malpraxis cinci sesizări, dintre care numai trei au fost soluţionate, primind deja decizii finale. Într-unul din cazuri nu a fost vorba de o situaţie de malpraxis, într-un alt caz trecuse foarte mult timp de la faptă, iar în al treilea caz petentul nu a achitat cuantumul medicului expert. Comisia de Malpraxis mai are în lucru două sesizări, care vor primi decizii în cursul anului. E vorba probabil de cele mai recente cazuri de malpraxis din Argeş: tragedia de la Spitalul Călineşti, cu doctoriţa Drăgoi în prim-plan şi cazul psihiatrei Herişanu, al cărei pacient a murit după injectarea neurolepticului Zypadhera. Iustina HARCO-BURCEA

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Forța Dreptei Argeș de 23 de bani

Potrivit Autorității Electorale Permanente, anul trecut organizația argeșeană a partidului Forța Dreptei a strâns din cotizații 21.300 de lei. În...