Web Analytics
scris duminică, 12.03.2023

Naționala de polo a României s-a calificat la Cupa Mondială

Naţionala de polo a României s-a impus în fața Maltei, duminică, scor 13-6, şi s-a calificat la turneul continental pentru Cupa Mondială 2023.

Citește și: Unul dintre cei mai buni mijlocași a murit la doar 55 de ani

La turneul de precalificare de la Otopeni, “tricolorii” au obţinut următoarele rezultate: 16-2 cu Marea Britanie, 7-9 cu Germania, 15-5 cu Ucraina şi 13-6 cu Malta. România încheie pe locul doi în grupă, cu 9 puncte, şi se califică la turneul continental de la Berlin. Ultimul meci al zilei este cel dintre Germania, deja calificată, şi ultima clasată, Marea Britanie. Primele două clasate în turneul din Germania (1-7 mai) vor ajunge la Cupa Mondială, fosta Ligă Mondială de polo.

Citește și: Suporterii FC Argeș au răbufnit: „Să-ți fie rușine! Uite, băieții ăștia, să pună mâna la treabă că nu sunt transpirați”

Turneul final mondial va avea loc la Los Angeles, în perioada 30 iunie – 2 iulie, iar celelalte şase echipe vor veni din prima divizie, care derulează calificări de miercuri, la Zagreb şi Podgorica.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...