Candidatul PNL la Primăria Pitești, consilierul județean Narcis Sofianu, critică din nou faptul că foarte mulți bani de la Uniunea Europeană au fost cheltuiți pe proiecte inutile de către municipalitate. „E nevoie de competență ca să accesezi proiecte cu fonduri europene pe niște măsuri prioritare și adaptate nevoilor piteștenilor, nu asfaltări de parcuri și betonări pe hectare întregi. Au fost proiecte europene importante ratate din cauza incompetenței din administrația publică piteșteană. Și aici cel mai relevant exemplu este cel al reabilitării Colegiului «Brătianu», unde s-au pierdut bani europeni mulți din cauza incompetenței celor din Primăria Pitești, care trebuia să urmărească dacă antreprenorul își face treaba. Și acum piteștenii plătesc din buzunarul propriu banii pe care ni-i oferise Uniunea Europeană. Ar trebui să se acceseze fonduri europene pentru ca piteștenii să aibă un sistem de sănătate performant. În loc să betonăm spațiile verzi, ar trebui construite locuri de joacă în cartierele Piteștiului. E păcat că Primăria Pitești cheltuie banii Uniunii Europene pe proiecte inutile și care nu aduc niciun beneficiu locuitorilor”, spune Narcis Sofianu.
Denis Grigorescu
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/03/apa-300x200.jpg)
Apă Canal 2000 SA Pitești: Noi facilităţi puse la dispoziţie prin serviciul de Call Center
Începând cu data de 01.08.2024, orice client al societății Apă Canal 2000 poate apela serviciul...
0 Comentarii