Web Analytics
scris miercuri, 02.07.2025

Motivul pentru care fostul primar Ion Georgescu a refuzat titlul de Cetăţean de Onoare al oraşului Mioveni

Ion Georgescu: „Să lăsăm generațiilor următoare să analizeze dacă Ion Georgescu, în cei 24 de ani cât a fost viceprimar și apoi primar, merită acest lucru”

La ședința Consiliului Local Mioveni din 19 iunie, unul dintre aleșii PSD, Georgică Coman, a propus ca la sărbătoarea localității (care a avut loc în weekend), fostul primar Ion Georgescu să primească titlul de Cetățean de Onoare al Orașului Mioveni. Majoritatea consilierilor locali au dat un vot de principiu pentru această propunere, dar Ion Georgescu a refuzat nominalizarea și i-a cerut inițiatorului să-și retragă propunerea, nu înainte de a-i mulțumi.

De ce nu a fost de acord fostul edil să fie distins cu un astfel de titlu? – s-au întrebat mulți, având în vedere că de numele lui se leagă importante realizări ale acestui oraș, fie și numai dacă ne referim la construcția Spitalului Orășenesc, a Catedralei „Sfinții Apostoli Petru și Pavel”, a Sălii Sportului, la modernizări la nivelul infrastructurii etc. „Să lăsăm generațiilor următoare să analizeze, să constate dacă Ion Georgescu, în cei 24 de ani cât a fost viceprimar și apoi primar, merită să fie Cetățean de Onoare al orașului Mioveni. Pe fondul tuturor problemelor care au fost între mine și cei de la Mioveni, nu cred că acum este momentul potrivit pentru un astfel de demers” – ne-a spus cu modestie chiar fostul primar Ion Georgescu.

Citește și Exclusiv! Un avocat critică Registrul traficanţilor de droguri. „E mai degrabă o nouă pedeapsă şi un mod de a restigmatiza oamenii”

Citește și Acuzaţii grave! Şeful Ocolului Silvic Domneşti a ajuns în gura ursului pentru că pădurarul de vânătoare fusese concediat de Chiriloiu

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...