Web Analytics

articol scris joi, 26 iunie 2025

Acuzaţii grave! Şeful Ocolului Silvic Domneşti a ajuns în gura ursului pentru că pădurarul de vânătoare fusese concediat de Chiriloiu

Șeful Ocolului Silvic Domnești, Virgil Zamfira, a fost atacat și rănit grav, duminică, 15 iunie, de un urs care făcuse ravagii în comuna Corbi. A omorât animale și i-a speriat pe oameni. Autoritățile au emis ordin de împușcare, iar echipa de recoltare l-a urmărit pe animal până în zona Domnești. Deși a fost împușcat, ursul nu a fost ucis și, rănit fiind, a devenit și mai agresiv.

A atacat și l-a prins pe Virgil Zamfira de mâini și de un picior, provocându-i răni grave. Acesta a fost transportat de urgență la UPU Argeș și transferat apoi la Spitalul Floreasca pe secția de Terapie Intensivă, acolo unde se află și acum. S-a spus că șeful Ocolului Silvic și-a asumat răspunderea, iar într-un interviu dat pentru un ziar online, directorul Direcției Silvice Argeș, Armand Chiriloiu, a declarat că echipa formată din patru sau cinci persoane a acționat ca la carte pentru că altfel acțiunea s-ar fi terminat grav. Dar nu spune că șeful de ocol, Virgil Zamfira, a ajuns în „gura ursului”, deși nu ar fi trebuit să se afle în teren el, ci un pădurar de vânătoare. Care, ce să vezi, a fost concediat în luna martie de directorul Direcției Silvice Argeș, Armand Chiriloiu.

La OS Domnești sunt două fonduri și fiecare trebuie să aibă un pădurar de vânătoare

Am stat de vorbă despre cele întâmplate cu Gheorghe Davidescu, fost director al Direcției Silvice Argeș și vânător cu experiență, care ne-a spus: „Obligatoriu, conform legii, fiecare fond de vânătoare trebuie să aibă un pădurar de vânătoare la Direcția Silvică sau un paznic de vânătoare la asociațiile județene sau private de vânătoare. Acum s-a profitat de faptul că, vezi Doamne, ministrul Fechet a zis că face restructurarea RNP și a cerut direcțiilor silvice să reducă din personal. La Domnești, conducerea direcției Silvice Argeș nu a avut pe altcineva să reducă decât pe paznicul de vânătoare, deși sunt peste patruzeci de pădurari în tot Ocolul Silvic Domnești și sunt 40 de cantoane. Ocolul are două fonduri de vânătoare care trebuie să aibă câte un pădurar de vânătoare angajat și care nu putea fi folosit în alte scopuri decât pentru vânătoare.

Dar, exact pe fondul ăsta unde s-a întâmplat nenorocirea, acum trei luni de zile a fost dat afară de domnul director, cred că nu mai e nevoie să spun din ce motive. Pentru că domnul Ion Hirică e văr primar cu mine! L-a dat pe el afară și pe un șofer din tot Ocolul Silvic. Deși avea calificative numai de foarte bine, de 15 sau 16 ani, de când lucra acolo. Avea 58 de ani și mai avea doi ani până când ieșea la pensie. Nu a avut niciun reproș, nicio sancțiune. În mod normal, el trebuia să fie cel care coordona vânătoarea, nu șeful de ocol. Nefiind angajatul care trebuia să se ocupe de treaba asta, șeful de ocol a primit ordin de la domnul Chiriloiu să se ocupe personal și s-a dus cu echipa de pădurari. Dar fiecare activitate are specificul ei și dacă nu ești de meserie și nu te pricepi poate să iasă rău. Mai ales la vânătoare, când e vorba de urși”.

„Șeful de ocol este încă la Terapie Intensivă, îl alimentează soția pentru că el nu poate folosi mâinile”

În completare, Gheorghe Davidescu a mai adăugat: ”Îmi pare rău de șeful de ocol, îl cunosc foarte bine, l-am și promovat cândva, când eram director. A ocupat primul flanc, l-au împușcat pe urs în creierii nopții, dimineața, când s-au dus acolo au crezut că ursul este mort, când au ajuns aproape de el, s-a ridicat și primul pe care l-a atacat, pentru că era în față, a fost șeful de ocol. Norocul a fost că animalul avea picioarele rupte de seara, după ce a fost împușcat, dar l-a apucat cu gura. I-a rupt membrele superioare și un picior. Este încă la Terapie Intensivă după 10 zile, soția îl alimentează pentru că el nu poate să folosească mâinile și este încă la spital, la București”
N.red. Pe site-ul Tribunalului Argeș figurează litigiul de muncă pe care pădurarul de vânătoare de la OS Domnești, Ion Hirică, îl are cu RNP-Direcția Silvică Argeș, acesta contestând decizia de concediere din luna martie 2025. Cu privire la acuzațiile de mai sus, am solicitat un punct de vedere domnului Armand Chiriloiu în baza Legii 544/2001, dar nu am primit răspuns în timp util.

Citește și Un funcţionar din Garda Forestieră Suceava a recunoscut cum acoperea tăierile ilegale în aplicaţia SUMAL. DNA Piteşti poate face lumină în dosarul „Cheresteaua” din curtea Direcţiei Silvice Argeş

Citește și Într-o adresă către Judecătoria Piteşti, Romsilva a recunoscut un fals de care a făcut uz Armand Chiriloiu, directorul D.S. Argeş

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Bogdan Mara laudă proiectul de la FC Argeș: „E un club bun, care are o perspectivă frumoasă”

Bogdan Mara, fost oficial al CFR Cluj și actual agent de jucători, a vorbit despre proiectul de la FC Argeș […] Citește!

Bulgaria a ales orașul care va găzdui concursul muzical Eurovision 2027

Bulgaria a stabilit unde se va desfășura Eurovision 2027. Burgas, oraș situat pe litoralul Mării Negre, va găzdui cea de-a […] Citește!

Filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu, se califică pentru cursa internațională la Premiile Oscar

Filmul „Fjord”, regizat de Cristian Mungiu și laureat cu Palme d’Or la Festivalul de Film de la Cannes 2026, a […] Citește!

Salon de masaj din București, anchetat ca paravan pentru prostituție. Patru suspecți au fost reținuți

O afacere prezentată drept salon de masaj ar fi ascuns, potrivit anchetatorilor, o activitate de prostituție desfășurată în Sectorul 3 […] Citește!

Acciza la motorină scade cu 20% din 16 august. Câți bani vor economisi șoferii la un plin

Șoferii români vor plăti mai puțin pentru motorina standard în a doua jumătate a lunii august. Ministerul Finanțelor a anunțat […] Citește!

David Popovici s-a calificat în finala de 200 m liber la Europenele de la Paris. Poate realiza din nou „dubla” istorică

David Popovici s-a calificat joi în finala probei de 200 de metri liber de la Campionatele Europene de natație de […] Citește!

Nivelul scăzut al Dunării dă peste cap traversarea spre Bulgaria: bacul Călărași–Silistra, suspendat temporar

Legătura cu bacul dintre Călărași și Silistra a fost suspendată temporar, după ce nivelul scăzut al Dunării a făcut imposibilă […] Citește!

Spitalele publice din România, verificate pentru situații de criză. Ministerul Sănătății anunță câte generatoare sunt disponibile

Toate spitalele publice din România au surse alternative de energie pentru situațiile în care alimentarea cu electricitate ar fi întreruptă, […] Citește!

Schimbări la Bacalaureat și Evaluarea Națională din 2027. Cum vor fi evaluate lucrările și când se vor susține examenele

Ministerul Educației și Cercetării propune schimbări importante pentru Bacalaureat și Evaluarea Națională din 2027. Proiectele aflate în consultare publică prevăd […] Citește!

Semnal editorial. „Albul de Negru”, de Spiridon Voinescu

Spiridon Voinescu e un nume consacrat printre poeții piteșteni, deși unii (politicienii) îl știu doar director de gazetă, „Atitudine în […] Citește!

Alertă la Costinești: o dronă a fost găsită în apropierea plajei. Turiștii au fost evacuați

Alertă joi dimineață pe litoralul românesc. O dronă aeriană a fost observată plutind în derivă foarte aproape de plaja din […] Citește!

Prețurile semințelor și pesticidelor, în vizorul Consiliului Concurenței: 21 de firme, amendate cu peste 83 de milioane de lei

Consiliul Concurenței a sancționat 21 de companii de pe piața semințelor și produselor pentru protecția culturilor cu amenzi care totalizează […] Citește!

Omul săptămânii

Bogdan Andone şi Dani Coman

Opinie

Călin Georgescu, apărat de un jurnalist englez care nu există. Cine este politicianul aflat în spatele dezinformării

Din ediția tipărită

Zbatere în van pentru fostul primar de la Mihăești! I s-a respins și excepția de neconstituționalitate

Găsit în conflict de interese chiar înainte să încheie al cincilea mandat de primar al comunei Mihăești, Gheorghe Matei s-a […] Citește!

Sponsorizări de sute de mii de lei pentru Zilele Câmpulungului

O rectificare bugetară recentă a sporit veniturile Câmpulungului cu nu mai puțin de 285.600 lei proveniți din donații și sponsorizări. […] Citește!

Adaptarea vulturilor de pe Căpitanu decurge bine. Este un pas înainte spre eliberarea în natură

Cele 25 de exemplare de vultur sur aduse în martie pe Muntele Căpitanu, de la Rucăr, se adaptează foarte bine […] Citește!

Foto-pamflete

Şeful s-a întors la Bucureşti. „Armele” au rămas la Piteşti!

Subcomisarul Ștefan Marcu revine la IGPR, iar Serviciul Arme, Explozivi și Substanțe Periculoase din Argeș rămâne fără șef. Coincidență? IPJ […] Citește!

Câmpulungul îşi cumpără staţii Smart, dar are transport public cu microbuze învechite

Intenția administrației locale din Câmpulung de a realiza transport public de persoane cu microbuze electrice este un proiect blocat, deși […] Citește!

Promovarea parcurilor naționale, o campanie inițiată de Fundația „Conservation Carpathia”

Este un demers la care partener este Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și care are menirea să faciliteze și să […] Citește!

Foto-pamflete

În caz de urgență, doar 560 de câmpulungeni pot fi evacuați

Că tot are Câmpulungul acum un plan actualizat de analiză și acoperire a riscurilor, contează și punerea în aplicare a […] Citește!

Zeci de clădiri din Câmpulung prezintă pericol public

Cu proprietar privat sau aparținând municipalității, 23 de clădiri din municipiul muscelean sunt în diverse stadii de degradare, multe dintre […] Citește!