Premierul interimar al României, Mihai Viorel Fifor, s-a aflat pe 23 ianuarie la Câmpulung, acolo unde a asistat, în calitate de ministru al Apărării Naţionale, la ceremonia de plecare în Afganistan a militarilor Batalionului Protecţia Forţei „Vulturii Carpaţilor”. Însoţit de prefectul de Argeş, Emilian Dragnea, de reprezentanţi ai Brigăzii 2 Vânători de Munte „Sarmisegetuza” şi asistat de primarul Câmpulungului, ministrul Fifor a inspectat trupele Batalionului 30 Vânători de Munte „Dragoslavele” care vor acţiona în Afganistan ca „Vulturii Carpaţilor” pentru asigurarea protecţiei forţei în zona de apărare terestră apropiată Bazei Aeriene Militare Kandahar. Garda de onoare şi Batalionul condus de locotenent-colonel Ionuţ Ilinca au defilat prin faţa oficialităţilor, iar preotul Garnizoanei a oficiat serviciul religios.
Militarii musceleni vor pleca în Afganistan treptat, începând cu 28 ianuarie, misiunea lor urmând să se desfăşoare în perioada februarie-august 2018.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii