Web Analytics

articol scris luni, 15 august 2022

Mesajul premierului Nicolae-Ionel Ciucă cu prilejul Zilei Marinei Române și a Forțelor Navale Române

premierul nicolae-ciuca

„Ziua Marinei Române și a Forțelor Navale Române, sărbătoare a marinarilor militari și civili, a constructorilor navali și a lucrătorilor portuari, are valoare de simbol pentru români, pentru care Marea Neagră, fluviul Dunărea și râurile care brăzdează întinsul țării au reprezentat elemente esențiale de referință ale unui spațiu de existență și de identitate națională. Este prilej să ne cinstim înaintașii, să aducem omagiul nostru eroilor marinari care odihnesc în adâncuri de ape.

Citește și: Uite cum arată ruina numită ”Hotel Muntenia”! Pe vremuri aici era recepția

Îmi amintesc cu emoție de clipele petrecute alături de marinarii români atât pe mare, cât și la diferite activități desfășurate în poligoanele sau porturile militare, în calitate de ofițer al Armatei României și ulterior de șef al Statului Major al Apărării sau de ministru al apărării naționale. De ziua lor, marinarii din Forțele Navale au dovedit din nou în fața românilor profesionalismul și măiestria, calități care i-au consacrat ca simbol al securității naționale la mare și fluviu și ca parteneri de încredere pentru aliați.

În contextul dificil pe care îl traversăm, regiunea Mării Negre a devenit zonă de interes strategic a NATO, prin noul Concept Strategic al Alianței adoptat la summitul    de la Madrid, în timp ce Congresul Statelor Unite a luat în dezbatere noua lege bipartizană ce consacră Strategia SUA pentru Marea Neagră.

Securitatea acestei zone, marcată de provocări complexe și în continuă evoluție, este vitală pentru garantarea securității noastre, a tuturor. Prin misiunile îndeplinite cu succes, România contribuie la asigurarea libertății de navigație, libertății comerțului și circulației în Marea Neagră și la siguranța traficului naval, dovedind capacitatea țării noastre de a fi un furnizor de securitate și garant al stabilității în regiunea extinsă a Mării Negre și în bazinul mediteranean.

Conflictul din apropierea granițelor subliniază o dată în plus necesitatea unei armate moderne, dotată cu echipamente de ultimă generație. Perioada recentă a consfințit accelerarea procesului de modernizare a Forțelor Navale atât pentru a răspunde cerințelor ce revin acestei importante categorii de forțe armate în cadrul procesului de implementare a angajamentelor asumate față de NATO și UE, cât și pentru a fi în măsură să răspundă noilor provocări ale mediului de securitate internațional. Voi sprijini în continuare, de la nivelul Guvernului României, derularea programelor de modernizare a Armatei României și Forțelor Navale Române.

Caracteristicile mediului de securitate din zona Mării Negre, precum și participarea României în cadrul structurilor de securitate ale NATO și Uniunii Europene, au determinat în mod inevitabil transformarea conceptuală, structurală și de acțiune a instituției.

Citește și: Mama pilotului mort se revoltă pe Primăria Lunca Corbului: „Am cerut ca strada pe care locuim să poarte numele fiului meu. Mi se pare inuman refuzul”

Forțele Navale ale României continuă tradiția înaintașilor acționând în  interesul națiunii și pentru garantarea siguranței granițelor, securitatea fluvială și maritimă și dezvoltarea relațiilor complexe militaro-diplomatice la Marea Neagră și pretutindeni unde statul român își află interesul geostrategic.

Dragi marinari,

Ați dovedit, în nenumărate rânduri capacitatea acestui popor de a da oameni curajoși și performanți, capabili să înfrunte vicisitudinile mării și ale vieții de marinar. Ați reprezentat cu profesionalism și onoare țara în cadrul tuturor misiunilor încredințate peste hotare și de fiecare dată, la întoarcerea în țară, ați putut raporta cu mândrie: „Misiune îndeplinită!”

Mulțumită vouă, România rămâne principalul stat care sprijină exporturile și importurile Ucrainei, greu încercata în război, prin Portul Constanța și alte facilități portuare și prin tranzitul bunurilor pe teritoriul țării noastre, direct sau prin Republica Moldova. Ne-am asumat o sarcină în care Forțelor Navale Române le revine un rol important de a-și demonstra măiestria și capacitatea de cooperare cu aliații pentru a atinge dezideratele.

Pentru tot ce faceți, aveți prețuirea și întregul sprijin al Guvernului României!

Vă doresc mult succes, Sfânta Fecioară Maria să vă ocrotească în toate misiunile și Vânt din pupa!

Citește și: Eleve de la liceul din Ştefăneşti au băut şi s-au bătut într-un hotel din Polonia

Și pentru că astăzi este și una dintre cele mai mari sărbători creștine, Adormirea Maicii Domnului sau Sfânta Maria Mare, ocrotitoarea marinarilor români, transmit un gând bun românilor care își serbează onomastica.”

Nicolae-Ionel Ciucă,

Prim-ministru al României

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

FCSB – FC Argeș 2 – 0

FC Argeș a debutat cu stângul în noua ediție de campionat. În prima etapă a SuperLigii, astazi , alb-violetii au […] Citește!

Ursula von der Leyen nu va participa la finala Cupei Mondiale dintre Spania și Argentina

Președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, a decis să nu participe la finala Cupei Mondiale, programată duminică pe MetLife […] Citește!

FIFA a desemnat arbitrul finalei mondiale: Slavko Vinčić va arbitra Argentina – Spania

FIFA a anunțat oficial că arbitrul sloven Slavko Vinčić va conduce finala Cupei Mondiale 2026, programată duminică pe MetLife Stadium, […] Citește!

Șefa CENAFER, demisă de ministrul Radu Miruță după descoperirea unui atelier de ciocolată în sediul instituției

Ministrul interimar al Transporturilor, Radu Miruță, a anunțat vineri demiterea Annei-Maria Dudaș din funcția de director general al Centrului Național […] Citește!

Val de controale ANPC în toată România: amenzi de aproape 3 milioane de lei și unități suspendate

Autoritatea Națională pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) a încheiat una dintre cele mai ample acțiuni de control din această vară, desfășurată […] Citește!

Eurostat: Românii ies din câmpul muncii mai devreme decât restul europenilor

România se află pe ultima poziție în Uniunea Europeană în ceea ce privește durata estimată a vieții profesionale. Cele mai […] Citește!

Se închide Transfăgărășanul! CNAIR anunță restricții de trafic în plin sezon turistic

Cei care intenționează să traverseze Transfăgărășanul la începutul săptămânii trebuie să țină cont de noi restricții de circulație. Compania Națională […] Citește!

Zilele Câmpulungului, susţinute financiar din sponsorizări

În jur de 400.000 de lei costă organizarea din acest an a Zilelor Municipiului Câmpulung, manifestările desfășurându-se pe parcursul acestei […] Citește!

Vești neașteptate de pe litoral: doar 23 de terase au fost prinse că încalcă legea

Rezultatele controalelor desfășurate în această vară pe litoral arată o reducere semnificativă a numărului de operatori care încalcă regulile privind […] Citește!

Cutremur în fotbalul turc! Oficiali de la Galatasaray și Beșiktaș, ridicați de procurori într-un scandal uriaș de pariuri și meciuri suspecte

Un nou scandal de proporții zguduie fotbalul din Turcia. Procurorii au declanșat o amplă operațiune împotriva unei rețele suspectate de […] Citește!

România investește peste un miliard de euro în armată: contracte uriașe pentru elicoptere de atac și radare de ultimă generație

România face unul dintre cei mai importanți pași din ultimii ani în procesul de modernizare a Armatei. Ministerul Apărării Naționale […] Citește!

Scandalul „fabricii de ciocolată” din Ministerul Transporturilor face prima victimă: șefa CENAFER, demisă de ministrul Radu Miruță

Scandalul izbucnit la Centrul Național de Calificare și Instruire Feroviară (CENAFER) s-a încheiat cu demiterea conducerii instituției. Ministrul interimar al […] Citește!

Omul săptămânii

Mara Stan

Opinie

Când socoteala din Cultură se face cu taxa aia de 5 lei de la Bibliotecă…

Din ediția tipărită

Perioadă de evaluări cu emoţii în cultura câmpulungeană

A fost și este perioadă de evaluări și concursuri ale managerilor instituțiilor de cultură din Câmpulung, trecând deja prin așa […] Citește!

Foto-pamflete

Elena Lasconi i-a sfidat pe consilierii locali

Momente stupefiante la ultima ședință de consiliu a celor de la Câmpulung, la întrunirea la care s-a aprobat programul Zilelor […] Citește!

O nouă grupare interlopă controlează Ştefăneştiul

La Ștefănești se conturează o nouă grupare interlopă care îi terorizează pe locuitori, fără ca cineva să ia vreo măsură, […] Citește!

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!

Dublă măsură la Primăria Câmpulung. Arhivistul, pus să întocmească rapoarte lunare de activitate, ceilalţi – excluşi de la o asemenea obligaţie

A fost întocmit și aprobat un nou regulament de organizare și funcționare a aparatului de specialitate al primarului Câmpulungului, un […] Citește!

Foto-pamflete

Lasconi şi-a luat al treilea consilier personal! O stilistă care locuieşte pe aceeaşi stradă cu ea

S-a completat echipa de consilieri personali ai primăriței Elena Lasconi, după ce au intrat pe posturi un fost angajat al […] Citește!

De la accident cu material nuclear, în birou cu Lasconi! A mai trecut un prefect prin Câmpulung

Dacă Radu Perianu și-a găsit pe vremuri timp să explice câmpulungenilor ce e cu închiderea bulevardului, iar Ioana Făcăleață a […] Citește!