Web Analytics

articol scris sâmbătă, 25 aprilie 2026

Medic din București, pus sub acuzare: O pacientă a ajuns în moarte cerebrală în urma unei proceduri simple

Acuzații grave la adresa unui medic estetician din Capitală. Familia unei femei de 45 de ani spune că aceasta a ajuns în moarte cerebrală după o banală intervenție de înfrumuseţare. Medicul spune că procedura de lifting facial a fost făcută corect, dar cere timp pentru a verifica exact ce s-a întâmplat. Cazul este acum în atenția poliției și a Colegiului Medicilor. 

Citește și: Ambasadorul Rusiei, convocat de urgență după incidentul cu drona. Bucureștiul cere Moscovei să oprească atacurile de lângă graniță

Pentru că ceva era în neregulă cu pacienta, chirurgul s-a oprit la doar câteva minute de la începerea operaţiei, iar femeia a fost dusă cu salvarea la Spitalul de Urgenţă Floreasca. Era uşor ameţită, dar conştientă. La CT, medicii au descoperit o sângerare in cutia craniană, provocată cel mai probabil de ruperea unui vas de sânge. Pacienta a fost transferată de urgenţă la Institutul de Boli Cerebrovasculare. Inițial stabilă, starea pacientei s-a deteriorat rapid.  De mai bine de o săptămână, femeia este în moarte cerebrală, ținută în viață de aparate. 

 Soţul victimei susține că intervenția ar fi avut loc într-un spațiu impropriu, fără respectarea procedurilor medicale. Anchetatorii încearcă acum să stabilească dacă intervenția a respectat protocoalele medicale. În România, incidența anevrismelor intracraniene este de 15 la 200.000 locuitori.

Distribuie!

1 Comentariu

  1. Am auzit tot mai des situatii in care pacientii sustin ca au existat complicatii sau greseli grave in unele interventii, dar apoi sunt pusi sa semneze documente care ii restrictioneaza sa vorbeasca despre experienta lor sau sa aduca „prejudicii de imagine”, cu amenintarea unor penalitati de ordinul a 10.000 de euro. E greu sa te mai bazezi pe reviewuri online, daca oamenii nu simt ca au libertatea reala sa spuna ce s-a intamplat!

    Reply

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Avocaţi din toată ţara vin în Argeş la cea de-a IX-a ediţie a Turneului Naţional de Tenis

Baroul Argeș organizează, în perioada 27-30 august, cea de-a IX-a ediție a Turneului Național de Tenis al Avocaților, competiție care […] Citește!

Cristina Trăilă și-a dat demisia din Guvern. Va rămâne în funcție până pe 15 septembrie

Cristina Trăilă a anunțat că demisionează din funcția de secretar general adjunct al Guvernului, pe fondul scandalului care a generat […] Citește!

angajat

Soții, părinții și copiii nu vor mai putea fi șefi unii peste alții în instituțiile publice

Angajații contractuali din administrația publică centrală și locală care se află în relații directe de tip șef-subaltern cu soțul sau […] Citește!

Au început înscrierile la Toamna Piteșteană

Municipiul Pitești, prin Salpitflor Green S.A., organizează, înperioada 24 septembrie – 11 octombrie 2026, cea de-a XX-a ediție a „Toamnei […] Citește!

SUA suspendă programările pentru vize în întreaga lume

Statele Unite au suspendat marți programările pentru obținerea vizelor la ambasadele și consulatele americane din întreaga lume, autoritățile urmând să […] Citește!

Zelenski îi acordă lui Elon Musk una dintre cele mai înalte distincții ale Ucrainei

Președintele ucrainean Volodimir Zelenski i-a acordat miercuri miliardarului Elon Musk Ordinul Libertății, una dintre cele mai importante distincții de stat […] Citește!

Medic condamnat la 3 ani de închisoare cu suspendare după moartea unui nou-născut asistat ilegal la domiciliu

Medicul specialist obstetrică-ginecologie Luminița Sturz Lazăr din Arad a fost condamnată de Tribunalul Arad la trei ani de închisoare cu […] Citește!

Apel al asociațiilor bolnavilor de cancer către premierul Bolojan și șeful CNAS: Verificați de urgență disponibilitatea medicamentelor oncologice și identificați soluții de aprovizionare

Federația Asociațiilor Bolnavilor de Cancer (FABC) a adresat, miercuri, o scrisoare deschisă către premierul Ilie Bolojan și președintele Casei Naționale […] Citește!

Doliu în sport. Tânărul de 25 de ani rănit într-un accident de motocicletă a murit după trei săptămâni la ATI

Comunitatea din Salcea, județul Suceava, este în doliu după moartea lui Florin Petrariu, un tânăr în vârstă de doar 25 […] Citește!

După deblocarea de posturi, Spitalul Câmpulung mai face o încercare de a găsi medici. Sunt scoase la concurs 15 posturi

Recenta deblocare de posturi în sistemul medical a oferit posibilitatea Spitalului Municipal Câmpulung să-și completeze statul de funcții cu 14 […] Citește!

Invitaţi la Centrul Cultural Piteşti

Joi, 27 august, de la ora 12.00, în Sala Ars Nova de la Casa Cărții a Centrului Cultural Pitești, va […] Citește!

La moartea lui Sergiu Rizescu. Câteva gânduri şi rânduri

A murit Sergiu Rizescu. Nimic nou, mulți au început să-și aducă aminte de el abia acum, când s-a stins la […] Citește!

Omul săptămânii

Theodor Proca

Opinie

La moartea lui Sergiu Rizescu. Câteva gânduri şi rânduri

Din ediția tipărită

Rămas fără post, administratorul public de la Stâlpeni se judecă cu primarul

S-au înmulțit numărul proceselor prin care cei afectați de reorganizarea administratică impusă de Guvern solicită suspendarea și anularea măsurilor luate […] Citește!

Exemplu de devotament față de șef! Șeful PSD Rucăr nu-l lasă pe șeful Mînzînă să pice la mijloc în scandalul transportului spre Sătic

Problemele cu transportul de persoane pe rutele Câmpulung-Rucăr-Sătic și Câmpulung-Rucăr-Podu Dâmboviței au fost ridicate de consilierul rucărean Gabriel Idor și […] Citește!

Salarii pe plus şi pe minus la Bughea de Jos

Curtea de Conturi a încheiat recent o misiune de audit la Bughea de Jos privitoare la situațiile financiare la finalul […] Citește!

Municipiul Câmpulung deţine sute de apartamente şi zeci de case

Fondul locativ al municipiului Câmpulung este unul relativ bogat și la acest moment, după peste trei decenii de când majoritatea […] Citește!

Foto-pamflete

Minele din Muscel s-au închis, explorarea continuă! Dar în foarte mică măsură

Autoritatea Națională de Reglementare în Domeniul Minier, Petrolier și al Stocării Geologice a Dioxidului de Carbon a anunțat anul trecut […] Citește!

Zbatere în van pentru fostul primar de la Mihăești! I s-a respins și excepția de neconstituționalitate

Găsit în conflict de interese chiar înainte să încheie al cincilea mandat de primar al comunei Mihăești, Gheorghe Matei s-a […] Citește!

Sponsorizări de sute de mii de lei pentru Zilele Câmpulungului

O rectificare bugetară recentă a sporit veniturile Câmpulungului cu nu mai puțin de 285.600 lei proveniți din donații și sponsorizări. […] Citește!

Adaptarea vulturilor de pe Căpitanu decurge bine. Este un pas înainte spre eliberarea în natură

Cele 25 de exemplare de vultur sur aduse în martie pe Muntele Căpitanu, de la Rucăr, se adaptează foarte bine […] Citește!

Foto-pamflete