scris luni, 25.09.2023

Medalii pentru sportivii piteșteni la Campionatul Balcanic de Judo

Campionatul Balcanic de Judo Juniori Under-21 Bihac Bosnia-Herțegovina a fost de bun augur pentru sportivii legitimați la Clubul Sportiv Municipal Pitești. Sportivii piteșteni s-au situat pe podium si la această competiție destinată tărilor din Balcani unde au dreptul de a concura sportivii medaliați la Campionatele Naționale.

Astfel a răsunat imnul României pentru Florina Bădiceanu, aur la categoria 52 kg (sportivă legitimată la FC Argeș și CSM Pitești), pentru Alexandru Preda (CSM Pitești), categoria 60 kg și Alexandru Dincă (CSM Pitești), categoria 90 kg, sportivi care au obținut medalia de bronz.

În competiția pe echipe mixt România s-a clasat pe locul I, din echipa campioană făcând parte și piteștenii Bădiceanu Florina, Bădiceanu Bebe și Dincă Alexandru.