Medalii pentru sportivii de la CSM Pitești la Cupa Europeană de Judo

de | 10.10.2022 19:33 | Actualitate, Home, Sport

Week-end-ul trecut a avut loc la Cluj Cupa Europeană de Judo Juniori Under 21. La această competiție sportivii legitimați la Clubul Sportiv Municipal Pitești au obținut cinci medalii. Astfel, Darius Georgescu a obținut medalia de aur la categoria +100 kg, Florina Bădiceanu (legitimată FC Argeș și CSM Pitești) și-a adjudecat argintul la categoria 48 kg, Nicoleta Grigore a obținut locul doi la categoria 70 kg, iar medaliile de bronz au revenit sportivului Alexandru Sibișan, la categoria 90 kg și sportivului David Mitran, la categoria 90 kg.

În altă ordine de idei, menționăm faptul că Florentina Ivănescu, sportivă legitimată la FC Argeș și CSM Pitești a participat în această perioadă la Campionatul Mondial de Judo pentru seniori din Uzbekistan. Sportiva a terminat competiția pe locul 5. De subliniat că aceasta a fost singura junioară participantă la această competiție care a adunat 41 de sportive din 41 de țări.