scris luni, 06.11.2023

Medalii pentru sportivii de la CSM Pitești la Campionatul Național de Judo

Sala Polivalentă din Miercurea Ciuc a găzduit week-end-ul trecut finala Campionatului Național de Judo pe echipe cadeți Under 18 (2006-2007). Echipa masculină a Clubului Sportiv Municipal Pitești pregătită de Valentin Ioniță și Corneliu Pălărie a reușit să câștige medalia de bronz la sfârșitul competiție, la startul căreia s-au aliniat 12 reprezentative ale cluburilor cu renume din țară.

În primul meci echipa CSM Pitești a învins reprezentanta gazdelor cu scorul de 4-1. În semifinală a pierdut cu 3-2 cu reprezentanta Constanței, iar în finala mică a dispus de echipa ploieșteană cu scorul de 4-1.

De asemenea, în finala Campionatului Național Ne-waza (luptă la sol) Under 18 cadeți sportivii piteșteni au luat patru medalii. Astfel, Preda Alexandru a obținut medalia de aur la categoria 66 kg, Iorga Fabian la categoria 81 kg a urcat pe cea mai înaltă poziție a podiumului, Dincă Alexandru a obținut argintul la categoria +81 kg, iar Bădiceanu Bebe a obținut medalia de bronz la categoria 66 kg.