Medalii de aur în Ungaria pentru două sportive de la CSM Piteşti

de | 12.05.2022 12:27 | Actualitate, Sport

Weekend-ul trecut, în Ungaria a avut loc Campionatul Internațional de Înot din localitatea Hodmezovasarhely. La această competiție, două sportive legitimate la Clubul Sportiv Municipal Pitești au obținut nu mai puțin de opt medalii de aur. Astfel, Delia Safcencu a obținut în prima zi de concurs medalia de aur la probele 100 metri spate și 400 metri mixt, iar în a doua zi de concurs sportiva s-a clasat pe primul loc la 50 metri spate și 200 metri spate, la această ultimă probă îndeplinindu-se și baremul pentru Campionatele Europene. De asemenea, celelalte medalii de aur au fost obținute de sportiva Emilia Surugiu, la 100 metri bras, 50 metri bras, 200 metri bras și 200 metri liber. Sportivele sunt pregătite de antrenorul Viorel Ciobanu.