scris joi, 14.09.2023

Mario Tudose și Patrick Dulcea, victorioși în cel de-al doilea amical cu Israel

Reprezentativa U19 a României continuă pregătirile pentru meciurile din calificările EURO 2024 ce vor avea loc în luna octombrie a acestui an. În perioada 3-12 septembrie, naționala pregătită de Adrian Dulcea a efectuat un stagiu de pregătire în Israel, unde a jucat și două meciuri cu reprezentativa similară a țării gazdă. În primul meci dintre cele două reprezentative, disputat duminică, 10 septembrie, Israelul s-a impus cu 2-1.

În meciul revanșă, disputat marți, israelienii au deschis scorul în minutul 32 după o execuție perfectă a numărului 7, Porat Ayash. România a reușit egalarea în minutul 44 după acțiunea inițiată de Enes Sali, continuată cu Alexandru Stan și finalizată de același Sali. România a trecut în avantaj pe tabelă în minutul 66 după ce Alexandru Stan a profitat de o eroare în apărarea gazdelor și a marcat pentru 2-1. Scorul final, 3-1 pentru naționala noastră, a fost stabilit de reușita lui Codrin Cărăușu, din minutul 90. Mario Tudose și Patrick Dulcea, cei doi fotbaliști de la FC Argeș, convocați pentru această acțiune, au bifat minute și în cel de-al doilea test cu Israel. Dulcea jr. a început partida ca titular, însă a fost schimbat în minutul 58, iar Tudose a fost introdus în teren în minutul 46.