Web Analytics

articol scris vineri, 02 ianuarie 2026

MAI confirmă: 89 de acte românești falsificate pentru cetățeni din Ucraina, Rusia și Moldova

Autoritățile din Ministerul Afacerilor Interne au scos la iveală dimensiunea unui fenomen alarmant privind falsificarea documentelor românești. Potrivit unei declarații făcute de Bogdan Despescu, secretar de stat în MAI, 89 de cazuri de acte de identitate și pașapoarte românești falsificate au fost deja confirmate în urma unor investigații recente.

Oficialul a subliniat că beneficiarii documentelor false sunt cetățeni din Ucraina, Federația Rusă și Republica Moldova.

Conform informațiilor furnizate de MAI, persoanele vizate ar fi intrat în posesia cărților de identitate și a pașapoartelor românești folosind certificate de cetățenie și documente de stare civilă falsificate. Acestea ar fi stat la baza întregului lanț de ilegalități, permițând eliberarea unor acte oficiale aparent autentice.

Bogdan Despescu a precizat că, în ultimele luni, anchetatorii au desfășurat un val de acțiuni operative, inclusiv peste 50 de percheziții domiciliare. Investigațiile nu se limitează doar la persoanele care au obținut documentele în mod fraudulos, ci vizează și posibile complicități din interiorul sistemului.

Printre cei cercetați se află funcționari din administrația publică locală, dar și notari și avocați suspectați că ar fi facilitat procedurile ilegale.

Cazul nu este singular. Încă din noiembrie 2025, Inspectoratul General al Poliției Române anunța destructurarea unei rețele prin care cel puțin 18 cetățeni străini au obținut buletine și pașapoarte românești false, cu sprijinul unor funcționari români.

Autoritățile spun că ancheta este în plină desfășurare, iar numărul cazurilor descoperite ar putea crește pe măsură ce verificările continuă.

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Luptă cu cancerul la doar 45 de ani și are nevoie de un tratament în Turcia. Apelul lansat de clubul din Arad

FCC UAV ICIM Arad a lansat un apel emoționant către comunitatea baschetului și către toți cei care o cunosc pe […] Citește!

Eurostat: România, pe locul trei în UE la majorarea prețurilor la benzină și motorină

Prețurile carburanților au crescut puternic în România în ultimul an, iar țara noastră a ajuns pe locul al treilea în […] Citește!

Dubai plătește rezidenții să aducă turiști: bonusuri de peste 700 de euro pentru fiecare familie sau prieten invitat

Autoritățile din Dubai încearcă să revigoreze turismul printr-o campanie neobișnuită. Persoanele care locuiesc în emirat vor putea obține beneficii în […] Citește!

Incident tensionat la frontiera NATO: Militarii letoni au intervenit după ce au fost atacați de migranți veniți din Belarus

Un nou episod tensionat a avut loc la granița dintre Letonia și Belarus, unde militarii letoni au fost nevoiți să […] Citește!

Bilanț dramatic în Africa: Ebola a făcut peste 1.000 de victime în RD Congo și Uganda

Organizația Mondială a Sănătății (OMS) avertizează că epidemia de Ebola din Africa Centrală rămâne o amenințare majoră. Potrivit celui mai […] Citește!

Universitatea Craiova, învinsă de Levski Sofia în preliminariile UEFA Champions League. Oltenii sunt obligați să întoarcă rezultatul în Bănie

Universitatea Craiova a făcut un pas greșit în turul al doilea preliminar al UEFA Champions League, după ce a fost […] Citește!

Un primar și-a dat singur în judecată primăria pentru un salariu mai mare

Un caz mai puțin obișnuit a ajuns pe rolul Tribunalului Ialomița. Primarul comunei Grindu, Marian Trîmbițașu, figurează în același dosar […] Citește!

Schimbare majoră pentru călătoriile cu avionul în UE: bagaj gratuit și protecție sporită pentru pasageri

Vești importante pentru milioane de pasageri care călătoresc cu avionul în Uniunea Europeană. Consiliul UE a aprobat definitiv o reformă […] Citește!

CFR Cluj a primit interdicție la transferuri de la FIFA! Patru achiziții au fost înregistrate în ultima clipă

CFR Cluj a primit o veste extrem de neplăcută marți, 21 iulie, după ce FIFA a decis să îi interzică […] Citește!

Un fost campion olimpic a murit pe neașteptate la 50 de ani

Fostul mare canotor norvegian Olaf Tufte, dublu campion olimpic și una dintre cele mai importante figuri din istoria acestui sport, […] Citește!

Amenzi de peste 1,5 milioane de lei după mii de controale ANSVSA. Ce au descoperit inspectorii în fabricile de alimente din România

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) a intensificat verificările în sectorul alimentar, iar bilanțul controalelor efectuate în […] Citește!

Româncă celebră pe TikTok, condamnată în Franța după un furt de lux într-un magazin Louis Vuitton

O influenceriță română activă pe TikTok, urmărită de aproximativ 70.000 de persoane, a fost condamnată în Franța după ce a […] Citește!

Omul săptămânii

Mara Stan

Opinie

Mai puţine zile de comune şi mai mult asfalt

Din ediția tipărită

Slujbă de hram la 400 de ani de la ctitorire la Biserica „Sfântul Ilie” din Câmpulung

Ziua sărbătorii Sfântului Ilie Tesviteanul nu a mai fost prinsă în perioada desfășurării manifestărilor dedicate Zilelor Municipiului Câmpulung, deși sfântul […] Citește!

Fostul şef al Poliţiei Câmpulung s-a căsătorit cu iubita care a încercat să-l scape de vina accidentului de anul trecut

A greșit cândva, dar acum e fericit! Aflat în termenul de supraveghere după condamnarea cu suspendare de anul trecut, fostul […] Citește!

Perioadă de evaluări cu emoţii în cultura câmpulungeană

A fost și este perioadă de evaluări și concursuri ale managerilor instituțiilor de cultură din Câmpulung, trecând deja prin așa […] Citește!

Foto-pamflete

Elena Lasconi i-a sfidat pe consilierii locali

Momente stupefiante la ultima ședință de consiliu a celor de la Câmpulung, la întrunirea la care s-a aprobat programul Zilelor […] Citește!

O nouă grupare interlopă controlează Ştefăneştiul

La Ștefănești se conturează o nouă grupare interlopă care îi terorizează pe locuitori, fără ca cineva să ia vreo măsură, […] Citește!

Rectorul Mihnea Costoiu, atac la politicienii fără carte. „Lumea se schimbă și e dominată de prostie”

Rectorul Universității Politehnica București i-a atacat dur pe politicienii fără carte, care conduc astăzi țara. Studiile înalte au ajuns să […] Citește!

Singurul oncolog de la Câmpulng şi-a luat normă întreagă la Spitalul „Sf. Nicolae” din Piteşti

După ce că Spitalul Municipal Câmpulung are deficit de medici la Cardiologie și Urologie, iar Dermatologia a fost deființată, aceeași […] Citește!

Dublă măsură la Primăria Câmpulung. Arhivistul, pus să întocmească rapoarte lunare de activitate, ceilalţi – excluşi de la o asemenea obligaţie

A fost întocmit și aprobat un nou regulament de organizare și funcționare a aparatului de specialitate al primarului Câmpulungului, un […] Citește!

Foto-pamflete