Luminiţa Huţupan şi-a condus perfect elevele în victoria cu FC Argeş

de | 25.10.2017 18:54 | Sport

13 handbal01Echipa de handbal feminin a Piteştiului a disputat sâmbăta trecută o nouă etapă de campionat. Handbalistele de la FC Argeş au întâlnit, la Sala Sporturilor din Piteşti, pe CS Dacia Mioveni 2012. Partida a fost, ca și la fotbal, un adevărat derby al handbalului argeşean. Gazdele au avut moralul după ultimele victorii reuşite sub comanda Luminiţei Huţupan. Fosta portăriţă de aur a handbalului feminin românesc a preluat echipa galben-verde de câteva etape, reuşind să revitalizeze într-un timp destul de scurt formaţia din Mioveni în urma victoriilor obţinute în partidele cu ACS Corona Braşov şi Mureşul Târgu Mureş. Astfel că în partida contând pentru runda cu numărul 6 din Divizia A la handbal feminin, seria B, CS Dacia Mioveni s-a impus cu 25-23 (10-9) în fața celor de la FC Argeș.
Atmosfera de la Sala Sporturilor din Pitești a fost una extrem de animată, comparabilă cu perioada în care handbalul argeșean conta pe plan național. Confruntarea a fost extrem de disputată de-a lungul celor 60 de minute. CS Dacia a condus ostilitățile în prima parte a reprizei întâi, egalitatea fiind consemnată în minutul 17, 6-6. Gazdele au fost mai atente și au intrat la cabine cu un avantaj de un gol, 10-9. Mioveniul își păstrează avantajul pe tabelă și în repriza secundă, dar pe fondul unui joc mai hotărât al oaspetelor, acestea trec pentru prima oară la conducere, 16-15 în minutul 45. FC Argeș a avut posibilitatea să se detașeze, însă CS Dacia a revenit la conducerea partidei în minutul 53 cu 19-18. Jucătoarele pregătite perfect de Luminița Huțupan s-au impus în final cu 25-23. Pentru CS Dacia Mioveni au punctat Bojan 8 goluri, Văcariu, Pârvulescu câte 5, Țălu, Emilia Ciontoiu câte 3, Dumitrașcu 1, iar de la oaspete s-a evidențiat Popescu cu 10 reușite, Udrea 5, Obedeanu 4, Mânzicu 2, Preda și Conea câte 1.