Instituită prin Legea nr. 96 din 20 mai 1998, Ziua Drapelului Național va fi celebrată marți, 26 iunie, începând cu ora 9.00, prin înălțarea Drapelului, pe platoul din fața Cercului Militar Piteşti.
Manifestările vor continua cu lansarea volumului ”JURNAL DE RĂZBOI – Mărturii din tranșeele întregirii României”, la Muzeul Județean Argeș – intrarea Planetariu, de la ora 10.00.
De asemenea, miercuri, 27 iunie, ora 10.00, la Cetatea Poienari va fi arborat cel mai mare drapel național, de 120 metri pătrați.
Organizatori: Asociația Ordessos, Consiliul Județean Argeș, Instituția Prefectului Argeș, Garnizoana Pitești, Muzeul Județean Argeș și Centrul Cultural Județean Argeș
M.I.
0 Comentarii