Web Analytics
scris marți, 03.03.2026

ISU Argeș a decis amânarea exercițiului „Miercurea sirenelor”

În urma unei evaluări interne a contextului actual de securitate și a necesității unei informări publice mai ample, ISU Argeș a decis, în urmă cu puțin timp, amânarea exercițiului de alarmare publică „Miercurea Sirenelor”.

Decizia a fost luată responsabil, pentru a asigura o mai bună comunicare și înțelegere a scopului acestui exercițiu la nivelul întregii comunități, transmite instituția.

„Decizia a fost luată în mod deliberat și responsabil, în baza unei analize proprii, care a indicat că, în actualele condiții, este necesară consolidarea comunicării publice, astfel încât scopul exercițiului să fie corect înțeles la nivelul întregii populații.

Facem această precizare fără echivoc: amânarea exercițiului nu schimbă cu nimic necesitatea testării periodice a sistemului național de alarmare publică.

Verificarea tehnică, mentenanța constantă și testarea funcțională a sirenelor reprezintă obligații instituționale, nu opțiuni. Un sistem de avertizare publică care nu este testat regulat riscă să nu funcționeze atunci când este nevoie de el. Într-o situație reală, orice disfuncționalitate poate însemna timp pierdut, iar timpul pierdut poate însemna vieți puse în pericol”, a transmis ISU Argeș.

Citește și Bursele se clatină, petrolul explodează: războiul din Orientul Mijlociu reaprinde spaima de inflație globală






Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...