Deși numărul de cazuri Covid încă este mare în România, ministrul Sănătății spune că masca de protecție ar fi bine să se poarte, măcar în școli, la orele de curs. Alexandru Rafila spune că purtarea măștii este, momentan, o recomandare, nu o obligație. El le recomandă părinţilor care aduc copiii la şcoală cu mijloacele de transport în comun să le dea acestora mască sanitară.
Ministrul Sănătăţii a afirmă că elevii „nu vor trebui să facă teste” pentru depistarea infecţiei cu SARS-CoV-2 la începutul viitorului an şcolar.
Citește și: Noua formulă a vaccinului împotriva Covid-19, în octombrie
„Cred că părinţii îşi doresc două lucruri: copiii lor să poată să meargă la şcoală, iar prezenţa lor a şcoală să fie cât mai sigură. Sigur, nimeni nu poate să ofere o garanţie perfectă că nu vor fi cazuri de îmbolnăvire, ar fi o minciună, dar important este să fie cât mai puţine, iar dacă un copil este infectat, să stea cinci zile la domiciliu, în izolare. Cred că asta trebuie să fie filosofia”, a afirmat ministrul Sănătăţii, aseară, la un post TV..
0 Comentarii