scris sâmbătă, 15.04.2023

Încă un pas spre liga secundă: CS Mioveni – Hermannstadt 0-2

CS Mioveni este ca și retrogradată direct după ce a pierdut cu 0-2 și meciul de pe teren propriu cu Hermannstadt, în etapa 4 a play-out-ului din SuperLiga.

În minutul 31, arbitrul Sorin Costreie a dictat penalty după un duel între Adrian Scarlatache și Daniel Paraschiv. După decizia centralului, faza a fost verificată la VAR, timp de 3 minute. După consultarea reluărilor, decizia a fost validată. Iar Daniel Paraschiv a transformat fără probleme. Același Paraschiv a marcat pentru a doua oară, în min 65. Paraschiv scapă singur cu Greab și împinge balonul pe lângă acesta, în plasă.

CS Mioveni este ultima în play-out, cu 11 puncte și golaveraj 0-8. Distanța față de ultimul loc de baraj este de șapte lungimi. De partea cealaltă, FC Hermannstadt urcă pe locul 10, cu 24 de puncte, la cinci lungimi peste prima poziție care duce la berajul pentru evitarea retrogradării.