Web Analytics
scris miercuri, 08.10.2014

În sfârşit ne-au spus-o în faţă: nu vom avea autostradă spre Sibiu

Tronsonul care leagă Piteşti de Sibiu nu se califică pentru autostradă ci pentru drum expres, conform Master Planului General de Transport al României, a declarat, recent, ministrul Transporturilor, Ioan Rus, în timpul prezentării documentului în faţa membrilor Comisiilor de transport reunite din Camera Deputaţilor şi Senat. „Piteşti – Sibiu, conform acestui Master Plan, se califică la regim de drum expres, dacă calculăm din punct de vedere economic, dar şi având în vedere că Sibiu – Făgăraş – Braşov şi tot ce înseamnă Valea Prahovei – Ploieşti – Bucureşti se califică la regim de autostradă, din cauza faptului că se canibalizează una pe alta şi din cauză că Sibiu – Braşov – Ploieşti – Bucureşti este disponibilă pentru peste două milioane de persoane plus o activitate economică masivă existentă din Bucureşti până în Sibiu, iar Sibiu – Piteşti se califică la regim de drum expres pentru că se adresează unui număr de peste un milion de locuitori şi o activitate economică deosebită în zonă”, a spus Rus. În plus, cică în vreo șase ani vom avea autostradă spre Craiova. Vom trăi și vom vedea!
Florin Silvestru

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...