scris joi, 25.01.2024

Handbalistele de la CS Dacia Mioveni au pierdut şi au căzut pe loc retrogradabil

La finalul turului de campionat, echipa de handbal CS Dacia Mioveni a picat în clasament pe loc retogradabil, din cauza înfrângerii suferite weekend-ul trecut la Buzău. Astfel, sâmbătă, CS Dacia a pierdut cu 31-26 (17-9) în deplasare la SCM Gloria, iar după ce HC Zalău a învins pe Minaur Baia Mare cu 30-26, echipa alb-albastră a ajuns pe locul 13 în Liga Florilor, poziție care, împreună cu ultimul loc (14), retrogradează direct în Divizia A. În meciul de la Buzău, CS Dacia a jucat modest și a făcut o primă repriză foarte slabă, în care nu a reușit să marcheze decât de 9 ori, în timp ce gazdele au făcut-o de 17 ori. După pauză argeșencele au jucat altceva și au reușit să câștige repriza cu 17-14, dar, din păcate, nu și meciul, avantajul luat de Gloria în prima parte dovedindu-se a fi decisiv. Aceasta a fost ultima etapă a turului, a 13-a, iar săptămâna aceasta Dacia va juca în etapa 14, în deplasare, la SCM U Craiova, echipă aflată pe locul 5.