Anul trecut, la mijlocul lunii iunie, un conflict între frați a avut urmări tragice. În comuna Mioarele, spre seară, cearta s-a aprins și s-a ajuns la bătaie. Fratele cel mic, în vârstă de 41 de ani, a avut de suferit, fiind internat în comă, iar cel mare, în vârstă de 52 de ani, și fiul lui, de 24 de ani, au ajuns în arest.
Apoi au fost reținuți pentru 30 de zile, victima decedând în urma loviturilor primite. Trimiși în judecată, cei doi și-au aflat sentința în primă instanță pe 1 august 2025.
Petruț Jinga, fratele cel mare, și fiul său, Andrei Sebastian, au fost trimiși în judecată în septembrie anul trecut sub acuzația de violență în familie. În cauză s-au administrat diverse probe, inclusiv fișiere video și audio, iar în camera de corpuri delicte au ajuns o nivelă metalică de 1,8 metri și o bâtă de un metru și ceva.
După deliberare, instanța a decis. Petruț Jinga a primit 9 luni de închisoare pentru loviri sau alte violențe și 13 ani de închisoare pentru săvârșirea infracțiunii de violență în familie în forma omorului. După contopirea celor două pedepse a rezultat un total de executat de 13 ani și 3 luni de închisoare. Reținut și arestat preventiv încă din 17 iunie 2024, Petruț Jinga rămâne sub aceeași măsură privativă de libertate.
Tânărul Andrei Jinga a fost judecat inițial tot pentru loviri sau alte violențe și violență în familie sub forma omorului. Doar că în cursul judecății încadrarea juridică s-a schimbat de la violență în familie la omor. Și pedepsele au fost drastice și în privința lui. A primit tot 9 luni pentru loviri, dar 15 ani pentru omor, inculpatul urmând să execute pedeapsa rezultantă de 15 ani și 3 luni.
Daune de mii de euro
Pedepsele au fost pronunțate în primă instanță, cei doi condamnați putând să facă apel. În caz contrar, ei vor rămâne cu anii grei de închisoare, dar și cu obligația de plată către soția victimei a sumei de 15.000 de euro cu titlu de daune morale.
Petruț Jinga era angajat la Poliția locală Câmpulung în momentul incidentului tragic. El a fost suspendat din funcția de agent de pază pe care o deținea în baza contractului de muncă încheiat în 30 decembrie 2008.
Cătălin Ioan Butoiu
Citește și Exclusiv! Rechizitoriul DNA Piteşti privind fraudarea concursului de la Biblioteca Judeţeană Argeş
Citește și Brânză a scăpat încă o dată de Justiţie, după ce faptele s-au prescris
0 Comentarii