Documentarele la curte au fost motiv de relaxare şi distracţie în vara aceasta pentru 550 de participanţi din Capitală şi alte nouă localităţi din ţară, printre care s-a aflat şi Câmpulungul. Proiecţiile au fost realizate în cadrul programului „One World Romania”, iar în grădina Vilei Golescu din Câmpulung, 20 de spectatori au vizionat „Varză, cartofi şi alţi demoni”, o poveste tragi-comică despre starea satului românesc.
Centru de filmare pentru lung-metrajul „Octav”, cu Marcel Iureş în rolul principal, Vila Golescu a fost singurul spaţiu de patrimoniu din Argeş deschis vizitatorilor în 2018, Anul European al Patrimoniului.
C.I.B.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii