În perioada 5-6 martie, începînd cu ora 18.00, la Topoloveni va avea loc festivalul-concurs național al cântecului popular românesc “Tita Bărbulescu”, ediția a VI-a, manifestare care își propune valorificarea tezaurului folcloric din România, afirmarea și promovarea valorilor autentice, introducerea în circuitul național de noi talente, cât și prezentarea celor mai frumoase costume din diferite zone etnofolclorice ale țării.
Manifestarea este organizată de către Primăria și Consiliul Local Topoloveni, Casa de Cultură “Pr. Ion Ionescu“ Topoloveni, în parteneriat cu Centrul Cultural Județean Argeș.
Festivalul cuprinde un concurs de interpretare, festivitate de premiere și recitaluri extraordinare, susținute de consacrați ai genului precum: Ștefania Rareș, Ion Ghițulescu, Mariana Cimpoiașu, Ilie Dură, George Rotaru, Daniela Cernea, Veronica Dinu, Diana Călinescu, Valentin Grigorescu, George Nedelea, grupurile vocale “Doruri Muscelene” și “Haiducii Vlădicii” și mulți alți soliști.
Acompaniamentul este asigurat de către Orchestra de Muzică Populară “Doina Argeșului”, dirijor Virgil Iordache. Președintele juriului va fi Elise Stan.
Intrarea este liberă.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii