FC Argeș – Universitatea Craiova 1-0. Piteștenii înving și se apropie de locurile de play-off

de | 7.10.2022 23:11 | Actualitate, Home, Sport

FC Argeș a învins-o pe CS Universitatea Craiova, scor 1-0, în runda cu numărul 13 din Liga 1.
Încă de la începutul partidei, oltenii au pus presiune pe careul argeșenilor. Minute bune, oaspeții au împins 10 oameni în jumătatea adversă. FC Argeș a ieșit cu bine și a reușit să echilibreze jocul. În minutul 27, Tofan s-a insinuat în careu și a ratat cea mai mare ocazie
Partea secundă a început cu șarja de senzație a lui Arnold Garita. Acesta i-a depășit în viteză pe Raul Silva și Bancu și a centrat ideal pentru Ișfan. Mingea a ajuns la Calcan, iar tabela a fost deblocată. Era minutul 52.
În minutul 85, FC Arges ratează o ocazie. Arnold Garita îl pierde pe drum pe Papp, intră în centru, dar este blocat fantastic de Lazăr.

CS Universitatea Craiova rămâne cu 18 puncte, pe locul 6. FC Argeș întrerupe seria înfrângerilor și urcă pe 9, cu 16 puncte.