Web Analytics
scris miercuri, 13.05.2026

FC Argeș – Rapid, vineri, 15 mai, de la ora 20.30, în etapa a 9-a din play-off

FC Argeș – Rapid este meciul care deschide penultima etapă din play-off în Superliga. Cele două formații se vor duela vineri, 15 mai, de la 20:30.

Cele două echipe ocupă ultimele două locuri din play-off și nu mai au șanse să ajungă pe podium.

FC Argeș are o singură victorie în play-off, chiar în prima etapă. Piteștenii au pierdut ultimele patru meciuri.

Rapid este într-o situație similară. Trupa lui Gâlcă nu a mai bătut pe nimeni de la începutul play-offului.

Rapid are cea mai slabă defensivă în play-off. Giuleștenii au încasat nu mai puțin de 12 goluri.

FC Argeș a început excelent play-off-ul din Superliga și toată lumea o vedea implicată în lupta pentru locurile 1-3, după victoria cu 1-0 de pe terenul Universității Craiova.
Piteștenii au primit însă vestea că nu pot participa în cupele europene, din cauza unor probleme financiare. Situația cauzată de licența pentru cupele europene a afectat evoluția, iar FC Argeș nu a mai bătut pe nimeni de atunci.

FC Argeș a fost eliminată din semifinalele Cupei României de Universitatea Cluj, pe 21 aprilie, într-un meci decis după prelungiri. Gazdele nu au mai reușit de atunci niciun punct în campionat și au pierdut cu Dinamo, U Cluj și Universitatea Craiova.

Vadim Rață, mijlocașul celor de la FC Argeș, a confirmat și el că eliminarea din Cupa României a cântărit enorm în ceea ce privește forma echipei.

„Am fost puțin căzuți cu moralul după acea eliminare din semifinală, ne-am dorit mult să ajungem în finală și probabil după acel meci ne-am revenit cam greu, ne-am creat câteva ocazii, puteam să scoatem un egal, dar asta a fost. Așa mi se pare, eliminarea a fost o lovitură morală, psihologic cred mai mult. Am vorbit puțin în vestiar, băieții erau apăsați, cu moralul la pământ, dezamăgiți”, a declarat jucătorul din Republica Moldova, potrivit gsp.ro.

În sezonul 2025/2026, cele două s-au întâlnit deja de patru ori. Rapid a câștigat ambele meciuri din sezonul regular. Ulterior, FC Argeș s-a impus în Cupa României, în timp ce meciul din play-off s-a încheiat fără gol, 0-0.

Citește și: Dincolo de gazon! Sică Bârdeş: „M-am simţit fotbalist cu adevărat la Piteşti”

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...