FC Argeș părăsește locurile retrogradabile după victoria de la Arad

de | 23.01.2021 18:46 | Actualitate, Sport

FC Argeș a învins-o pe UTA Arad, scor 2-1, în runda cu numărul 18 din Liga 1. Toate golurile au venit după minutul 86. Duelul nou-promovatelor din Liga 1 se îndrepta spre un final previzibil, un 0-0 mulțumitor pentru toată lumea, mai ales că arădenii au jucat în inferioritate din minutul 56, după eliminarea lui Benga.

Gazdele au fost mai periculoase și în 10, iar Roger, brazilianul adus în această iarnă, a marcat în minutul 86, cu un voleu superb. Fostul dinamovist Palic a dat replica la acțiunea imediat următoare, cu un șut de la marginea careului.

Primul minut al prelungirilor a adus o răsturnare incredibilă de scor. Francezul Sylvain Deslandes a marcat din nou în prelungiri, ca în deplasarea precedentă, de la Botoșani, și a adus din nou 3 puncte importante trupei antrenate de Mihăiță Ianovschi.

FC Argeș părăsește locurile retrogradabile. Urcă pe locul 12, cu 18 puncte. UTA întrerupe seria bună din 2021 și rămâne pe locul 9, cu 21 de puncte.