scris sâmbătă, 02.03.2024

FC Argeş Basketball întoarce meciul la Voluntari şi câştigă cu 82-79!

CSO Voluntari – FC Argeș Basketball s-a jucat vineri, 1 martie, în Liga Națională de Baschet Masculin. Confruntarea din etapa a 22-a s-a încheiat cu 82-79 în favoarea piteștenilor, după ce gazdele au condus cu 16 puncte. Rezultatul menţine echipa alb-violetă pe locul al treilea din Top 10.

Citeşte şi: Eugen Neagoe: „Am pierdut puncte doar la cornere! Nu ai voie să faci asemenea greșeli!”

Echipa de bază a FC Argeș a fost: Raijon Kelly, Tudor Fometescu, Alin Andrieș, Christian Jones, Nikola Jevtovic.

Ilfovenii au avut un start foarte bun și, la 14-0, a urmat un time-out cerut de antrenorul Nebojsa Vidic. Oaspeţii şi-au revenit, treptat, la pauza mare scorul fiind 42-34.

Diferenţa s-a micşotrat la finalul sfertului trei, când s-a consemnat 62-58. Apoi, potrivit baschet.ro, Jevtovic și-a continuat prestația excelentă și a contribuit la trecerea, în premieră, în avantaj a piteștenilor și, cu trei minute rămase, scorul a devenit 70-74.

Naje Smith a mărit diferenţa la șapte puncte cu puțin sub 80 de secunde până la final, de unde Voluntari a coborât la o posesie (79-81) cu triplele lui Trevon Allen, iar apoi gazdele au faultat târziu. Corey Allen și-a împărțit liberele, iar Trevon Allen a ratat ultima aruncare și FC Argeș s-a impus cu 79-82.

La FC Argeş, Nikola Jevtovic a contribuit cu 25 de puncte și 7 recuperări la succesul „vulturilor”, în timp ce Corey Allen (15 puncte, 8 pase decisive, 5 recuperări) și Naje Smith (13 puncte, 8 recuperări, 3 pase decisive) au fost următorii marcatori.

În etapa următoare, FC Argeș, cu un palmares de 7-5, va juca acasă, cu Rapid.

(sursa foto: baschet.ro)