Centrul Cultural Pitești organizează, în perioada 19 – 23 decembrie 2022, noi evenimente cultural-educative și de dezvoltare personală, care pot fi urmărite online, pe pagina oficială de Facebook a instituției, și pe site-ul oficial (www.centrul-cultural-pitesti.ro), acțiuni la care publicul are acces în limita locurilor disponibile:
– Prelegerea cu tema „Sărbătorile Solstițiului de Iarnă”, susținută de poeta și profesoara de limba și literatura română Iudita Dodu Ieremia, miercuri, 21 decembrie, de la ora 14.00, în Sala Ars Nova de la Casa Cărții.
– Prelegerea cu tema „Cele șapte oglinzi eseniene”, în coordonarea scriitoarei și terapeutei Corina Caltan, miercuri, 21 decembrie, de la ora 16.00, în Sala Ars Nova de la Casa Cărții.
– Serbarea „Pomului de Crăciun”, susținută de copiii și tinerii care urmează cursul de canto popular coordonat de prof. Valentin Grigorescu și de cei de la cursul de dans popular sub îndrumarea interpretelor de folclor Violeta Dincă și Rodica Oprican la Centrul Cultural Pitești, miercuri, 21 decembrie, de la ora 17.00, în Sala de Gimnastică Ritmică de la Casa Cărții.
Citește și Concert live și online de Revelion transmis de Filarmonica Pitești
– Prelegerea cu tema „Sărbătorile Crăciunului și ale Anului Nou. De la Sacru la Profan”, susținută de conf. univ. dr. Marius Andreescu de la Facultatea de Drept a Universității Pitești, joi, 22 decembrie, de la ora 14.00, în Sala Ars Nova de la Casa Cărții.
– Dezbaterea cu tema „Nicolae Labiș – primele iubiri”, coordonată de poeta și profesoara de limba și literatura română Raluca Hana Sandu, joi, 22 decembrie, de la ora 16.00, în Sala Ars Nova de la Casa Cărții.
– Spectacolul caritabil muzical-coregrafic sub genericul „Poveste de Crăciun”, susținut de Clubul „Total Dance” și Grupul Folk „P620”, sub îndrumarea coregrafului Alfred Schieb și a profesorului de chitară Andrei Bulf, eveniment care va avea loc vineri, 23 decembrie, de la ora 16.00, în sala de concerte a Filarmonicii Pitești.
0 Comentarii