Echipa de handbal CS Dacia Mioveni a pierdut în Liga Florilor. Conducerea acuză arbitrajul

de | 29.09.2022 12:10 | Actualitate, Home, Sport

Duminica trecută, CS Dacia Mioveni 2012 a pierdut meciul disputat în deplasare cu SCM Craiova, în etapa a V-a a Ligii Florilor, scor 31-27. Conducerea clubului din Mioveni a luat poziție după ce a fost dezavantajată de arbitri. Alb-albaștrii au remis un comunicat de presă în care au semnalat situația. Este vorba despre faptul că în minutul 56, după ce Dacia revenise spectaculos pe tabelă, recuperând o diferență de 7 goluri, la scorul 28-27 pentru gazde, la un atac al oltencelor, arbitrii au inventat un fault în apărare, dictând lovitură de la 7 metri și eliminare în tabăra argeșeană.

”CS Dacia Mioveni 2012 consideră că rezultatul meciului disputat cu SCM Craiova a fost viciat de maniera de arbitraj a cuplului de arbitri. În mod special, în minutul 55.26, sancțiunile decise de arbitri împotriva echipei noastre au schimbat cursul jocului, influențând rezultatul final…
De altfel, maniera de arbitraj din meciurile cu Măgura Cisnădie, HC Zalău și SCM Craiova indică faptul că Dacia Mioveni este victima unei strategii prin care se urmărește dezavantajarea din motive pe care nu le cunoaștem. Nu acuzăm sub nicio formă cluburile menționate, ci doar maniera incorectă în care am fost arbitrați”,
se arată, printre altele, în comunicatul de presă.