Pe 9 noiembrie, Universitatea Pitești a sărbătorit 60 de ani de existență printr-o ceremonie de înaltă ținută academică. La evenimentul din sala Filarmonicii Pitești au participat profesori, foști miniștri, rectori veniți din țară, studenți, precum și reprezentanți ai administrației locale în frunte cu primarul Cristian Gentea. Amfitrion a fost actualul rector Dumitru Chirleșan, care a mulțumit corpului profesoral ce a predat la UPIT de-a lungul celor șase decenii de existență, precum și șefilor instituției de dinaintea sa, fiecare având o contribuție însemnată pentru ca universitatea să devină ceea ce reprezintă astăzi. Pentru cei 60 de ani de excelență academică ai Univeristății Pitești, Jurnalul de Argeș îl declară pe Dumitru Chirleșan, ca reprezentant al tuturor rectorilor ce au condus instituția – Omul Săptămânii.
![lemne](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2022/05/lemne-300x169.jpg)
Jaf în pădurile din Argeș, raportul Poliției la șase luni: 2.083 metri cubi de lemne confiscate, aproape 600 de amenzi
În primele șase luni ale acestui an, polițiștii din Argeș au desfășurat 575 de controale în...
0 Comentarii