Web Analytics

articol scris luni, 27 iulie 2026

Dronă detectată lângă Sulina. Două F-16 au fost ridicate de la sol, autoritățile au emis RO-Alert

O nouă incursiune aeriană a fost semnalată luni dimineață în apropiere de Sulina. Radarele a detectat o dronă la est de localitate, iar autoritățile au activat sistemul RO-Alert. Două avioane F-16 au fost trimise pentru supravegherea zonei, în timp ce obiectul aerian a revenit ulterior spre teritoriul Ucrainei.

Incidentul a avut loc într-un moment în care autoritățile române monitorizează atent activitatea aeriană din apropierea frontierei cu Ucraina.

Potrivit Ministerului Apărării Naționale, sistemele radar au identificat luni dimineață o țintă aeriană în zona de est a Sulinei. Obiectul a traversat pentru scurt timp spațiul aerian românesc, după care și-a schimbat direcția și a trecut din nou în Ucraina.

La scurt timp după revenirea dronei pe teritoriul ucrainean, au fost raportate explozii în zonă.

Citește și: Dronă doborâtă de un avion F-16 în zona Padina, județul Buzău

Două F-16 au fost trimise să urmărească drona

Pentru verificarea situației, două aeronave F-16 de la Baza 86 Aeriană Fetești au fost ridicate de la sol la ora 8:53. Misiunea piloților români a fost de monitorizare și evaluare a traiectoriei țintei aeriene.

Înaintea decolării avioanelor, autoritățile au transmis și un mesaj RO-Alert, la ora 8:47, prin care locuitorii din zona vizată au fost avertizați cu privire la posibilitatea căderii unor fragmente.

Oamenilor li s-a recomandat să se adăpostească în beciuri sau în spații special amenajate. Cei care nu aveau acces la un adăpost de protecție civilă au fost sfătuiți să rămână în interior, departe de ferestre și de pereții exteriori. Durata estimată a alertei a fost de 90 de minute.

Trei zile consecutive cu incidente aeriene

Noua alertă vine după o serie de evenimente produse în doar câteva zile. Vineri, un avion F-16 al Forțelor Aeriene Române a doborât o dronă în zona Buzăului. Sâmbătă, un alt aparat fără pilot a fost neutralizat în apropierea frontierei, iar duminică un F-16 românesc a doborât o dronă în zona Sulina.

Astfel, incidentul de luni prelungește seria de alerte provocate de aparate fără pilot care operează în apropierea graniței României cu Ucraina.

Autoritățile continuă să urmărească evoluția situației din regiune, în condițiile în care atacurile rusești asupra Ucrainei au loc în proximitatea teritoriului românesc.

Citește și: RO-Alert în Tulcea și intervenție militară: O nouă dronă a fost doborâtă de un F-16 în apropierea Deltei Dunării

Distribuie!

0 Comentarii

Trimite un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Video. Ciobanul cu piciorul sfâșiat de urs, dus cu măgărușul la ambulanță

Ciobanul din Mioarele, căruia un urs i-a sfâșiat un picior noaptea trecută în Iezerul Mic, a fost dus azi (vineri), […] Citește!

Poliția l-a găsit pe bărbatul care a mâzgălit o stâncă pe Transfăgărășan

Bărbatul care a desenat o inimă pe o stâncă de pe Transfăgărășan a fost identificat de polițiști, iar Garda de […] Citește!

A furat o tabletă din bagajul unei femei, în stația de tren. Reținut de polițiștii de la Transporturi Argeș

Reținut după ce a furat o tebletă în stația CFR Pitești. IPJ Argeș transmite că, la data de 15 iulie […] Citește!

Polițiștii locali din Pitești au dat 17 amenzi în două nopți

În nopțile de miercuri spre joi și de joi spre vineri, polițiștii locali din cadrul Serviciului Ordine Publică și ai […] Citește!

Pitești. Cum se folosește platforma pentru eliberarea certificatelor fiscale

Începând de vineri este funcțională o nouă versiune a Sistemului electronic de încasare a impozitelor și taxelor locale, Platformă pusă […] Citește!

Guvernul lansează programul „Diaspora investește acasă”. Românii din străinătate pot primi finanțări de până la 200.000 de euro pentru afaceri

Premierul interimar Ilie Bolojan a anunțat, joi, aprobarea programului „Diaspora investește acasă”, o schemă de sprijin destinată românilor care doresc […] Citește!

Constantin Menciu, o legendă vie în tribunele FC Argeș

Există oameni care iubesc o echipă și alţii care devin parte din istoria ei. Constantin Menciu (în fotografie, dreapta, alături […] Citește!

Dani Coman, cel mai bun preşedinte de club din SuperLiga, la aniversarea FC Argeş: „M-am reîntors cu drag la Piteşti, mi-a fost dor de voi!”

Aniversarea celor 73 de ani de existență ai FC Argeș a fost marcată de multă emoție şi momente speciale. Nu […] Citește!

DNA Piteşti a descoperit fotografii cu dezvoltatorul Briciu în telefonul ridicat de la Adela Gogoaşe, adjuncta DGASPC

Pozele erau de la o „vizionare” în teren a modelului de case construite de Sorin Briciu şi au fost realizate […] Citește!

Mihaela Ţonoiu: „Mi-au făcut şantajul în biroul adjunctului împuternicit al IPJ Argeş”

Mihaela Ţonoiu este de profesie jurist, dar este încadrată ca personal contractual, respectiv referent gradul 1A cu atribuții de secretar/dactilograf […] Citește!

Cristian Tănase, antrenor secund la FC Argeş: „Mai sunt discuţii, urmărim mulţi jucători şi sperăm că o să găsim cele mai bune soluţii pentru echipă”

Cum comentezi debutul de campionat, o înfrângere cu FCSB și două victorii la limită, scor 1-0? - Este un început […] Citește!

Prezent la aniversarea FC Argeș, primarul Cristian Gentea le-a oferit suporterilor o veste foarte bună

Aniversarea celor 73 de ani de existență ai FC Argeș a fost marcată de momente speciale, iar printre cei care […] Citește!

Omul săptămânii

David Mărghidan

Opinie

Mesajul acesta este pentru Ion Mînzînă şi Adrian Bughiu, preşedintele şi vicepreşedintele CJ Argeş!

Din ediția tipărită

Câmpulungul îşi cumpără staţii Smart, dar are transport public cu microbuze învechite

Intenția administrației locale din Câmpulung de a realiza transport public de persoane cu microbuze electrice este un proiect blocat, deși […] Citește!

Promovarea parcurilor naționale, o campanie inițiată de Fundația „Conservation Carpathia”

Este un demers la care partener este Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor și care are menirea să faciliteze și să […] Citește!

Foto-pamflete

În caz de urgență, doar 560 de câmpulungeni pot fi evacuați

Că tot are Câmpulungul acum un plan actualizat de analiză și acoperire a riscurilor, contează și punerea în aplicare a […] Citește!

Zeci de clădiri din Câmpulung prezintă pericol public

Cu proprietar privat sau aparținând municipalității, 23 de clădiri din municipiul muscelean sunt în diverse stadii de degradare, multe dintre […] Citește!

Una rece, alta fierbinte în Muscel. La Cetăţeni, opinie cu rezerve asupra situaţiilor financiare, la Mihăeşti, neconformităţi semnificative

Un audit financiar și un audit de conformitate efectuate la unitățile administrativ teritoriale Cetățeni, respectiv Mihăești au evidențiat situații diferite, […] Citește!

Foto-pamflete

Aniversare la Câmpulung! 70 de ani de la fabricarea în serie a primului autoturism românesc, după război

Industria auto din România a renăscut după Al Doilea Război Mondial la Câmpulung, acolo unde primul autoturism fabricat în serie […] Citește!

Directorii de la „Iulia Zamfirescu” și „Alexandru Odobescu” și-au dat liceele în judecată pentru sporul de condiții vătămătoare

După ce fostul director adjunct al Liceului „Iulia Zamfirescu” din Mioveni, profesorul Valeriu Fianu, a fost dat afară ca urmare […] Citește!

Foto-pamflete