Două decese și 49 de cazuri noi s-au înregistrat, în ultimele 24 de ore, în România

de | 17.07.2021 13:41 | Actualitate

Până astăzi, 17 iulie, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.081.588 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

1.046.719 pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 49 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2127700,01
2.Arad2369410,03
3.Argeș2748110,03
4.Bacău2609910,02
5.Bihor2928800
6.Bistrița-Năsăud1188810,03
7.Botoșani1419710,02
8.Brașov4369100,01
9.Brăila1330200,01
10.Buzău1258920,01
11.Caraș-Severin1149200,02
12.Călărași1006400,01
13.Cluj5764910,06
14.Constanța4297910,02
15.Covasna855700
16.Dâmbovița2250920,01
17.Dolj2671310,02
18.Galați2767010,02
19.Giurgiu1103300,02
20.Gorj921900,01
21.Harghita829000,01
22.Hunedoara2288120,02
23.Ialomița10795-1**0,01
24.Iași4246560,04
25.Ilfov4516340,05
26.Maramureș2042720,01
27.Mehedinți833900
28.Mureș2398600,01
29.Neamț1899110,01
30.Olt1463200,02
31.Prahova3547910,05
32.Satu Mare1302610,05
33.Sălaj1095100,01
34.Sibiu2652010,01
35.Suceava2423210,01
36.Teleorman1373100,02
37.Timiș5438720,04
38.Tulcea844300,02
39.Vaslui1599810,02
40.Vâlcea1645430,02
41.Vrancea1069400
42.Mun. București183814100,05
43.Cazuri noi nealocate pe județe

499*

2
TOTAL1.081.58849

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

CITESTE SI Teste rapide de depistare Covid și anticorpi, la Mioveni

**Numărul total de cazuri aferent județului Ialomița a fost actualizat.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 27 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD0
3ARGEŞ0
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI0
8BRĂILA0
9BRAŞOV3
10BUZĂU0
11CĂLĂRAŞI0
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ3
14CONSTANŢA0
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA0
17DOLJ0
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ1
21HARGHITA0
22HUNEDOARA0
23IALOMIŢA1
24IAŞI0
25ILFOV2
26MARAMUREŞ0
27MEHEDINŢI0
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI0
29MUREŞ3
30NEAMŢ0
31OLT3
32PRAHOVA1
33SĂLAJ0
34SATU MARE0
35SIBIU0
36SUCEAVA0
37TELEORMAN2
38TIMIŞ0
39TULCEA2
40VÂLCEA0
41VASLUI0
42VRANCEA0
Total27

 

Până astăzi, 34.252 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 16.07.2021 (10:00) – 17.07.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 2 decese (2 bărbați), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Prahova și Olt.

 

Dintre cele 2 decese, 1 au fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani şi 1 deces la categoria de vârstă peste 80 ani.

 

Ambele decese înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 240. Dintre acestea, 32 sunt internate la ATI.  

 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrat 8.538.978 de teste RT-PCR și 1.657.934 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 11.812 teste RT-PCR (4.246 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 7.566 la cerere) și 13.223 de teste rapide antigenice. 

CITESTE SI ADRIAN MIUȚESCU: “NEVOILE PRIMARILOR ARGEȘENI SUNT FOARTE MARI. TREBUIE DEMARAT PNDL 3”

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

 

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 8 iulie 2021 – 15 iulie 2021, au fost raportate 33.527.660 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

 

 

ŢARA

 

CAZURI 

CONFIRMATE

DECEDAȚI

 

Franţa     5.812.639     (+26.436)111.354   (+164)
Regatul Unit5.121.245   (+190.712)128.425   (+194)
Italia4.271.276       (+7.959)127.775   (+126)
Spania3.971.124     (+84.649)  81.020     (+86)
Germania3.736.489       (+5.365)              91.233   (+202) 

 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 15 IULIE 2021

 

CAZURI CONFIRMATE

 

DECEDAȚI

 

187.509.874  (+3.085.350)4.043.003  (+56.021)

 

  CITESTE SI Centrul INFOTRAFIC: Aglomeraţie pe Autostrada Soarelui

 

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 8 iulie 2021 – 15 iulie 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

 

Grupul de Comunicare Strategică

 

CITESTE SI Incendiu la Spitalul de Boli Cronice din Călinești. Peste 30 de pacienți au fost evacuați

 

 

 

Distribuie!

Articol scris de Bianca Solomon

Redactor- Jurnalul de Argeș, Pitești. Absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea din Pitești. Studentă la programul Master-Comunicare Organizațională, UPIT.

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii