Web Analytics
scris duminică, 28.06.2026

Donald Trump și-a pus poza pe pașapoartele americane

Donald Trump și-a pus poza pe pașapoartele americane. O ediție aniversară, dar opțională, înfățișându-l pe președinte imprimat pe una dintre paginile documentului, este disponibilă “adevăraților patrioți” americani după data de 6 iulie.

Citește și Parchetul European a început cercetarea în cazul microbuzelor electrice şcolare cumpărate la preţuri umflate!

Președintele american Donald Trump a postat vineri o fotografie cu paginile pașaportului cu noul design. Una dintre acestea include pe liderul american sprijinit de biroul său, cu semntura sa și având în spate textul Declarației de Independență.“Noul pașaport al SUA, pe care scrie: «Bine ați venit, dar purtați-vă frumos!»”, a scris Trump pe Truth Social. Textul de la postarea sa nu apare în imaginile paginilor pașaportului. Pe a doua pagină se regăseşte un tablou reprezentând semnarea Declaraţiei de Independenţă în 1776, însoţit de fraza “Statele Unite ale Americii 250”.

Casa Albă a redistribuit imaginile pe propriul cont de pe X, numind noul document “Pașaportul Patriotului”. Pașapoartele vor fi disponibile începând cu 6 iulie și până la epuizarea stocurilor, astfel că este un design limitat, potrivit Departamentului de Stat al SUA. De asemenea, aceste pașapoarte sunt disponibile doar pentru cetățenii americani. Americanii nu pot solicita documentul online sau prin poștă și trebuie să facă o programare pentru o vizită personală la agenția de pașapoarte din Washington DC, conform Departamentului de Stat.

Pașaportul comemorativ a fost anunțat pentru prima dată în aprilie, cu un design ușor diferit, care prezenta doar chipul lui Trump și avea semnătura acestuia în auriu, nu în negru. Mai mult, nu includea numărul “250”.

Este pentru prima dată când un președinte aflat în exercițiul funcției apare pe un pașaport american. Donald Trump urmează să devină, de asemenea, primul președinte american în exercițiu a cărui semnătură va apărea pe bancnotele americane.

Recent, Monetăria Statelor Unite a anunțat că intenționează să emită o monedă comemorativă din aur cu chipul lui Trump, cu ocazia împlinirii a 250 de ani de la fondarea țării, în această vară.

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...