Web Analytics
scris duminică, 12.03.2023

Doi tineri din Argeș vor face școala de șoferi prin programul „Permis pentru Viitor”

Doi tineri din sistemul de protecție socială din Argeș vor primi finanțare pentru obținerea permisului de conducere prin programul „Permis pentru Viitor”. Inițiativa aparține Fundației pentru Comunitate, din Cluj Napoca, în parteneriat cu MOL România.

În cadrul acestui proiect se oferă sprijin financiar tinerilor din medii dezavantajate, cu vârsta între 18 si 25 de ani, care doresc să obțină permis de conducere categoria B, C și D, inclusiv pentru tractoare agricole și forestiere, troleibuze și tramvaie.

La nivel național, 45 de tineri au fost desemnaţi câştigători şi obţin finanţare pentru a urma anul acesta cursurile şcolii de şoferi.

Citește și O bursă de 5000 de euro va fi acordată pentru istorici în memoria academicianului Șerban Papacostea

În cadrul acestui program s-au înscris și 16 tineri din cadrul sistemului de protecţie socială din județul Argeș, iar doi tineri din cadrul CTF „Casa Nostră” Pitești au fost declarați câștigători.

Tinerii vor primi finanțare pentru achitarea costurilor aferente școli de șoferi, pentru permis de conducere categoria B (contravaloarea cursurilor si taxele adiacente).

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Din ediția tipărită

Forța Dreptei Argeș de 23 de bani

Potrivit Autorității Electorale Permanente, anul trecut organizația argeșeană a partidului Forța Dreptei a strâns din cotizații 21.300 de lei. În...