La începutul lunii iunie, o echipă de alpinişti integral românească va încerca să cucerească vârful vestic al Himalayei Nanga Parbat, de 8126 m, din Pakistan, al nouălea ca înălţime din lume. Din expediție fac parte și doi alpiniști argeșeni cu mare experiență: Marius Gane și Teo Vlad. Marius Gane practică alpinismul din 1984 şi până în prezent a reuşit să-şi construiască un palmares foarte bogat de ascensiuni în România dar şi in afara ei. Face parte din echipa de alpinişti români care a participat la expediţia pe Everest în anul 2003, fiind unul din cei cinci care a reuşit să urce pe vârf. La rândul său, Teo Vlad practică alpinismul de 13 ani și a realizat multe ascensiuni la altitudini mari în afara ţării, din Franța (Mont Blanc) și Peru până în Kenya și Iran. Expediția se va încheia la începutul lunii august. Denis Grigorescu




0 Comentarii