scris miercuri, 19.06.2024

David Popovici s-a calificat cu cel mai bun timp în finala de 100 metri liber la Campionatele Europene de natație

David Popovici s-a calificat, marţi seară, în finala probei de 100 m liber cu cel mai bun timp, la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad.

Campion european en titre la 100 m şi 200 m liber, David Popovici s-a calificat în finala probei de 100 metri liber, marţi, la Campionatele Europene de nataţie de la Belgrad, cu cel mai bun timp din semifinale, 47 sec 82/100.

Următorii doi timpi au aparţinut sârbului Andrej Barna (48.04) şi maghiarului Nandor Nemeth (48.05). Românul Patrick-Sebastian Dinu, cronometrat cu al 14-lea timp, 48 sec 87/100, a ratat calificarea.  Finala este programată miercuri, de la ora 19:52 (ora României). Pentru David Popovici aceasta este ultima competiție înainte de Jocurile Olimpice de la Paris.

În finala la 200 m spate feminin, românca Aissia-Claudia Prisecariu s-a clasat pe locul şapte, cu 2 min 11 sec 00/100. Aurul a fost câştigat de portugheza Camila Rrebelo (2:08.95), argintul a fost obţinut de maghiara Dora Molnar (2:09.02), iar bronzul a revenit alte înotătoare maghiare, Eszter Szabo Feltothy (2:09.21), potrivit Agerpres. În proba de 50 m fluture masculin, Denis-Laurean Popescu a ocupat locul şapte, în 23 sec 43/100. Titlul european a fost cucerit de grecul Stergios Marios Bilas (23.15), argintul a revenit austriacului Simon Bucher (23.19), iar bronzul a fost obţinut de cehul Daniel Gracik (23.26).

România, locul 4 la sărituri

În concursul de sărituri în apă, la sărituri de la platformă (10 metri) pe echipe mixte, România ( Alexandru Avasiloae, Amelie-Enya Foerster) a fost a patra (ultima), cu 206,88 puncte, devansată de Spania (Carlos Camacho del Hoyo, Valeria Angelina Antolino Pacheco), 274,50 puncte, Germania (Tom Waldsteiner, Carolina Coordes), 266,34 puncte, şi Ucraina (Marko Barsukov, Ksenia Bailo), 256,02 puncte.

La Europenele de la Belgrad, România participă cu 11 sportivi: David Popovici (100 m liber, 200 m liber, ştafeta de 4×100 m), Patrick Sebastian Dinu (50 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), Mihai Gergely (50 m fluture, 100 m fluture, 200 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), George Raţiu (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta de 4×100 m liber), Richard Alexandru Szilagyi (50 m fluture, 50 m liber, ştafeta 4×100 m liber), Denis Laurean Popescu (100 m fluture, 50 m spate, 100 m spate).