David Popovici, campion european și la 200 m liber

de | 15.08.2022 19:21 | Actualitate, Home, Sport

David Popovici a reușit o nouă performanță excepțională, câștigând aurul în proba de 200 de metri liber, la Campionatele Europene de la Roma.
Românul a înotat pe culoarul 4, cel al favoritului, în finala probei de 200 de metri liber. A încheiat cursa cu timpul 1,42:97 și a cucerit medalia de aur. Și-a zdrobit adversarii, cu un avans de peste două secunde față de următorul clasat. Sportivul legitimat la CS Dinamo deține și titlul mondial în această probă.

Sâmbătă, David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 100 de metri liber la Campionatele Mondiale de la Roma. Românul a stabilit un nou record mondial, cu timpul de 46,86 secunde, devenind astfel cel mai rapid înotător din istoria probei.