Web Analytics
scris miercuri, 27.11.2013

Dan Manu: „Pierderea spitalului regional i-ar trimite pe argeşeni la Ploieşti”

Prezent la conferinţa de presă a partidului, vicepreşedintele PSD Argeş şi totodată preşedintele Comisiei de Sănătate din cadrul Consiliului Judeţean, medicul Dan Manu a atras atenţia asupra faptului că pierderea spitalului regional în favoarea Ploieştiului ar însemna, pe lângă pierderea de aparatură şi de profesionişti din sistemul medical şi o escală în plus pentru pacienţii argeşeni în drumul către spitalele din Bucureşti. „Unde va fi capitala politico-administrativă acolo va fi tentaţia să fie şi spitalul regional. De ce avem Spitalul Judeţean la Piteşti şi nu la Câmpulung? Pentru că Piteştiul este reşedinţa judeţului. Un spital regional beneficiază de mai multă aparatură, de un grad ridicat al actului medical, probabil II sau I, Spitalul Judeţean Argeş are gradul III, ca orice spital judeţean, şi ar putea apărea problema ca pacienţii să fie trimişi de la Piteşti la spitalul cu grad mai mare din regiune până să ajungă la Bucureşti”, a declarat medicul legist Dan Manu. Ionuţ BURCEA   

Distribuie!

0 Comentarii

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...