Cupa României: FC Argeș a pierdut meciul cu CSM CSU Oradea

de | 2.10.2022 21:58 | Actualitate, Home, Sport

FC Argeș a fost înfrântă în această seară de CSM CSU Oradea, scor 97-79 (29-24, 22-20, 24-12, 22-23), în primul meci din Cupa României. Astfel, CSM CSU Oradea este echipa care se califică mai departe în următoarea fază a Cupei României. Alb-violeții mai păstrează o șansă minimă de calificare, dar au nevoie de o victorie la scor luni, contra CSM Baschet Petrolul Ploiești.

Noul format al Cupei României propune un sistem inedit, în care echipa care pierde în prima zi a turneului primului tur mai păstrează șanse de calificare. Minime, însă. În afară de cele 6 câștigătoare ale celor 6 grupe, alte două echipe vor mai promova în turul secund, ca lucky-looser.
FC Argeș a pierdut în această seară în fața Oradei, după un joc echilibrat în prima repriză. Din păcate, în sfertul al 3-lea piteștenii au avut o cădere inexplicabilă, cu doar 2 puncte înscrise în circa 5 minute. Mâine, 3 octombrie, de la ora 19:00, FC Argeș va juca împotriva gazdelor de la CSM Baschet Petrolul Ploiești.