Coronavirus. 541 de cazuri noi înregistrate, astăzi, în România

de | 18.08.2021 13:49 | Actualitate, Home

 

Până astăzi, 18 august, pe teritoriul României, au fost confirmate 1.088.594 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 

1.050.600 de pacienți au fost declarați vindecați. 

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 541 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv. Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

 

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba2132630,06
2.Arad2378230,11
3.Argeș2759990,11
4.Bacău26295140,14
5.Bihor2935900,06
6.Bistrița-Năsăud12046130,29
7.Botoșani1424410,05
8.Brașov43801170,1
9.Brăila1335860,08
10.Buzău1263520,06
11.Caraș-Severin1155770,12
12.Călărași10221180,31
13.Cluj58019220,27
14.Constanța43336270,24
15.Covasna856600,03
16.Dâmbovița22636140,13
17.Dolj26865170,12
18.Galați2780270,11
19.Giurgiu1107630,1
20.Gorj924610,05
21.Harghita830820,02
22.Hunedoara2300060,14
23.Ialomița1086140,16
24.Iași42732230,1
25.Ilfov45563370,43
26.Maramureș2052760,1
27.Mehedinți836220,04
28.Mureș24058110,05
29.Neamț19108180,11
30.Olt1468970,07
31.Prahova35683250,12
32.Satu Mare13139100,12
33.Sălaj1096400,01
34.Sibiu2660590,11
35.Suceava24457220,17
36.Teleorman1381060,13
37.Timiș54696240,19
38.Tulcea848020,08
39.Vaslui1606870,06
40.Vâlcea1650410,1
41.Vrancea10743110,07
42.Mun. București1852591070,38
43.Cazuri noi nealocate pe județe120917
TOTAL1.088.594

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

CITESTE SI (P) „ÎNTREGALDE” – cel mai nou film semnat de cineastul Radu Muntean poate fi văzut la Cinema Trivale

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 99 de persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA0
2ARAD2
3ARGEŞ1
4BACĂU3
5BIHOR0
6BISTRIŢA-NĂSĂUD1
7BOTOŞANI2
8BRĂILA0
9BRAŞOV2
10BUZĂU2
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN1
13CLUJ4
14CONSTANŢA4
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA3
17DOLJ1
18GALAŢI2
19GIURGIU0
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA3
23IALOMIŢA1
24IAŞI4
25ILFOV6
26MARAMUREŞ2
27MEHEDINŢI1
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI25
29MUREŞ1
30NEAMŢ1
31OLT2
32PRAHOVA3
33SĂLAJ0
34SATU MARE2
35SIBIU0
36SUCEAVA9
37TELEORMAN1
38TIMIŞ6
39TULCEA0
40VÂLCEA1
41VASLUI0
42VRANCEA1
Total99

 

Până astăzi, 34.365 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

 

În intervalul 17.08.2021 (10:00) – 18.08.2021 (10:00) au fost raportate de către INSP 6 decese (3 bărbați și 3 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitale din județele Botoșani, Caraș-Severin, Galați, Teleorman, Vrancea și Municipiul București.

 

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 20-29 ani, 2 la categoria de vârstă 50-59 ani și 3 la categoria 60-69 ani.

 

 Toți pacienții decedați au prezentat comorbidități .

 

 Nu sunt raportate decese anterioare intervalului de referință.

 

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 1.085 Dintre acestea,146 sunt internate la ATI.  

 

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 8.920.131 de teste RT-PCR și 2.130.866 de teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 15.582 de teste RT-PCR (6.381 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 9.201 la cerere) și 19.462 de teste rapide antigenice. 

 

Pe teritoriul României, 2.749 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 1.141 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 65.113 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 62 de persoane.

 

CITESTE SI Argeș. Femeie reținută în urma perchezițiilor efectuate pentru înșelăciune și fals în declarații

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 553 de apeluri la numărul unic de urgență 112 și 733 la linia TELVERDE (0800 800 358), deschisă special pentru informarea cetățenilor.

 

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 18 august, 373 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 91.184 de lei.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

 

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.573 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.543 în Italia, 16.778 în Spania, 198 în Marea Britanie, 129 în Franța, 3.124 în Germania,  95 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia, 5 în SUA, 8 în Suedia,  143 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 4 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 7 în Bulgaria, 21 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 8 în Emiratele Arabe Unite, 14 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 9 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 2 în Croația și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Portugalia, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda și Polonia. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 193 de cetățeni români aflați în străinătate, 37 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 2 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran și unul în Polonia, au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

 

CITESTE SI Accident la Dârmănești după ce o șoferiță a intrat cu mașina într-un stâlp. Aceasta a fost transportată la spital

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

 

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

 

În intervalul 5 august 2021 – 12 august 2021, au fost raportate 35.381.520 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

 

 

ŢARA

 

CAZURI 

CONFIRMATE

DECEDAȚI

 

Franţa     6.305.158  (+158.539)112.250  (+334)
Regatul Unit6.094.243  (+213.576)130.356  (+637)
Spania4.627.770  (+124.787)  82.125  (+482)
Italia4.396.417    (+41.069)128.220  (+152)
Germania3.791.949    (+19.840)              91.784  (+124) 

 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

 

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 12 AUGUST 2021

 

CAZURI CONFIRMATE

 

DECEDAȚI

 

203.398.955  (+4.434.696)4.299.081  (+66.368)

  

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 5 august 2021 – 12 august 2021.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

 

Grupul de Comunicare Strategică

 

CITESTE SI  Noul Duster poate fi comandat de la orice dealer auto autorizat Dacia din țară! Preţul porneşte de la 14.100 euro

Acest articol este despre: arges,,cazuri,coronavirus,romania

Distribuie!

Articol scris de Bianca Solomon

Redactor- Jurnalul de Argeș, Pitești. Absolventă a Facultății de Jurnalism, Universitatea din Pitești. Studentă la programul Master-Comunicare Organizațională, UPIT.

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii

Ultimele articole

Verificări pe cursurile de apă din Argeș 
Verificări pe cursurile de apă din Argeș 

Inspectorii Administrației Bazinale de Apă Argeș – Vedea, împreună cu reprezentanții Gărzii Naționale de Mediu – Comisariatul Județean Argeş și Gărzii Forestiere au realizat în perioada 2 – 21 mai 2022 acțiunea de verificare a modului în care au fost salubrizate...

Tânăr de 17 ani luat la bătaie, în Argeș
Tânăr de 17 ani luat la bătaie, în Argeș

În ziua de 26 mai a.c., polițiștii de investigații criminale din cadrul Poliției Orașului Topoloveni, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Tpoloveni, au continuat cercetările într-un dosar penal privind săvârșirea infracțiunilor de lovire sau alte...

Percheziții în Argeș. 20 de persoane au fost duse la audieri
Percheziții în Argeș. 20 de persoane au fost duse la audieri

În baza delegării Parchetului de pe lângă Tribunalul Argeș, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice Argeș au desfăşurat trei percheziţii domiciliare, în cadrul unui dosar penal întocmit pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de...


Loading RSS Feed