Coronavirus. 4.104 de noi infectări înregistrate, în România, în ultimele 24 de ore

de | 10.01.2022 13:41 | Actualitate

În ultimele 24 de ore au fost înregistrate 4.104 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), cu 608 mai puțin decât în ziua anterioară. 239 dintre cazurile noi din 24 de ore sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

Evoluția cazurilor noi pozitive din ultimele 7 zile o găsiți în graficul de mai jos.

C:\Users\User\Downloads\WhatsApp Image 2022-01-10 at 11.31.19.jpeg

Distribuția pe județe a cazurilor per total și a celor noi o regăsiți în tabelul de mai jos.  

Citește și:Handbal la superlativ! Campioana României va juca pentru prima dată la Mioveni!

Nr. crt.JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența  înregistrată la 14 zile
1.Alba34.737321,27
2.Arad43.732611,94
3.Argeș47.210520,87
4.Bacău42.6461371,26
5.Bihor52.6331442,14
6.Bistrița-Năsăud20.118381,31
7.Botoșani23.446670,91
8.Brașov69.2731362,31
9.Brăila23.365180,69
10.Buzău24.825330,63
11.Caraș-Severin19.632500,93
12.Călărași17.960250,41
13.Cluj92.7054403,44
14.Constanța71.2433181,74
15.Covasna13.47390,72
16.Dâmbovița37.197540,88
17.Dolj45.931530,63
18.Galați44.984860,88
19.Giurgiu20.15680,59
20.Gorj15.447200,32
21.Harghita14.729311,28
22.Hunedoara37.098601,71
23.Ialomița19.810170,77
24.Iași73.580970,91
25.Ilfov78.5911962,29
26.Maramureș32.623921,55
27.Mehedinți15.94390,39
28.Mureș40.981801,05
29.Neamț32.3761191,18
30.Olt26.490110,45
31.Prahova64.734981,07
32.Satu Mare21.8331091,74
33.Sălaj18.225331,03
34.Sibiu44.5441261,85
35.Suceava40.9862332,28
36.Teleorman25.259110,42
37.Timiș90.4233272,19
38.Tulcea14.153390,76
39.Vaslui27.224410,46
40.Vâlcea27.149280,81
41.Vrancea18.239240,68
42.Mun. București316.4957292,57
43.Din străinătate**3.019115
44.Cazuri noi nealocate pe județe

3.424*
-302
TOTAL1.848.6414.104

*Referitor la „cazurile noi nealocate pe județe”, facem precizarea că numărul acestora este determinat de modificările aduse platformei electronice prin care sunt raportate și centralizate rezultatele testelor pentru noul coronavirus. Astfel, conform noii metodologii, centrele de testare introduc în mod direct rezultatele testelor realizate, urmând ca de la nivelul Direcțiilor de Sănătate Publică să fie realizată ancheta epidemiologică și atribuite cazurile pozitive județului/localității de care aparțin persoanele infectate.

**În ceea ce privește cazurile din străinătate, acestea sunt cazuri ale unor cetățeni care au venit în România fiind infectați în alte țări. Aceste cazuri au fost cuprinse în totalul cazurilor noi nealocate pe județe. 

Coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor. Mai jos aveți graficul realizat în baza raportărilor primite de CNCCI de la Direcțiile de Sănătate Publică:

Citește și: Fenomenul Miguel Gane sau drumul spre celebritate / Cum a ajuns fiul unor imigranţi din Lereşti cel mai citit poet contemporan din Spania

În total, până astăzi, 10 ianuarie, pe teritoriul României au fost înregistrate 1.848.641 de cazuri de infectare cu noul coronavirus (COVID – 19), dintre care 14.468 sunt ale unor pacienți reinfectați, testați pozitiv la o perioadă mai mare de 180 de zile după prima infectare. 

1.758.184 de pacienți au fost declarați vindecați.  

Numărul persoanelor considerate vindecate este cel din 08.01.2022, pentru data de astăzi nu a putut fi calculat din cauza unor rectificări apărute în platforma electronică dedicată.

Distinct de cazurile nou confirmate, în urma retestării pacienților care erau deja pozitivi, 319 persoane au fost reconfirmate pozitiv. Distribuția pe județe a acestor cazuri o regăsiți în tabelul de mai jos. 

 Nr. Crt.JUDEȚProbe pozitive la retestare
1ALBA5
2ARAD16
3ARGEŞ7
4BACĂU10
5BIHOR2
6BISTRIŢA-NĂSĂUD0
7BOTOŞANI5
8BRĂILA1
9BRAŞOV11
10BUZĂU3
11CĂLĂRAŞI1
12CARAŞ-SEVERIN0
13CLUJ31
14CONSTANŢA24
15COVASNA0
16DÂMBOVIŢA5
17DOLJ7
18GALAŢI8
19GIURGIU4
20GORJ0
21HARGHITA1
22HUNEDOARA5
23IALOMIŢA0
24IAŞI7
25ILFOV11
26MARAMUREŞ7
27MEHEDINŢI2
28MUNICIPIUL BUCUREŞTI61
29MUREŞ6
30NEAMŢ7
31OLT0
32PRAHOVA6
33SĂLAJ4
34SATU MARE4
35SIBIU6
36SUCEAVA23
37TELEORMAN0
38TIMIŞ15
39TULCEA4
40VÂLCEA7
41VASLUI1
42VRANCEA2
Total319

Până astăzi, 59.027 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 09.01.2022 (10:00) – 10.01.2022 (10:00) au fost raportate de către INSP 16 decese (9 bărbați și 7 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele din Alba, Arad, Brăila, Dolj, Gorj, Prahova, Satu Mare, Sibiu și Timiș.

Citește și: Zeci de tone de produse alimentare, retrase de la comercializare de către inspectorii DSVSA Argeș

Dintre cele 16 decese, 1 a fost înregistrat la categoria de vârstă 50-59 ani, 2 la categoria de vârstă 60-69 ani, 7 la categoria de vârstă 70-79 ani și 6 la categoria de vârstă peste 80 ani.

Toate decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.

Din totalul de 16 pacienți decedați, 2 au survenit la persoane vaccinate,  grupele de vârstă 60-69 ani și 70-79 ani, având comorbidități asociate. 

Nu au fost raportate decese anterioare intervalului de referință.

În unitățile sanitare de profil, numărul de persoane internate în secții cu COVID-19 este de 2.778, cu 213 mai mult decât în ziua anterioară. De asemenea, la ATI  sunt internate 414 persoane, cu 6 mai mult decât în ziua anterioară. Dintre cei 414 pacienți internați la ATI, 27 au certificat care atestă vaccinarea.

Din totalul pacienților internați, 140 sunt minori, 130 fiind internați în secții, cu 31 mai mult decât în ziua anterioară și 10 la ATI, cu unul mai mult decât în ziua anterioară.

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 11.204.351 de teste RT-PCR și 6.346.205 teste rapide antigenice. În ultimele 24 de ore au fost efectuate 9.001 teste RT-PCR (4.561 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 4.440 la cerere) și 21.709 teste rapide antigenice. 

Citește și: Câmpulung. Clienții unui restaurant s-au luat la ceartă cu jandarmii, pe seama certificatului verde

Pe teritoriul României, 26.813 persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 2.852 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 48.553 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 53 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 2.535 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Ca urmare a încălcării prevederilor Legii nr. 55/2020 privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, polițiștii și jandarmii au aplicat, în ziua de 9 ianuarie, 1.659 de sancțiuni contravenționale, în valoare de 433.491 lei.

De asemenea, prin structurile abilitate ale Poliției, au fost întocmite, ieri, 4 dosare penale pentru zădărnicirea combaterii bolilor, faptă prevăzută și pedepsită de art. 352 Cod Penal.

Reamintim cetățenilor că Ministerul Afacerilor Interne a operaționalizat, începând cu data de 04.07.2020, o linie TELVERDE (0800800165) la care pot fi sesizate încălcări ale normelor de protecție sanitară. 

Apelurile sunt preluate de un dispecerat, în sistem integrat, și repartizate structurilor teritoriale pentru verificarea aspectelor sesizate.

În ceea ce privește situația cetățenilor români aflați în alte state, 23.834 de cetățeni români au fost confirmați ca fiind infectați cu SARS – CoV – 2 (coronavirus): 2.557 în Italia, 16.951 în Spania, 206 în Marea Britanie, 132 în Franța, 3.125 în Germania,  97 în Grecia, 49 în Danemarca, 37 în Ungaria, 28 în Olanda, 2 în Namibia,  11 în SUA, 9 în Suedia,  146 în Austria, 22 în Belgia, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 75 în Elveția, 5 în Turcia, 2 în Islanda, 2 în Belarus, 8 în Bulgaria, 42 în Cipru, 4 în India, 5 în Ucraina, 9 în Emiratele Arabe Unite, 17 în Republica Moldova, 3 în Muntenegru, 218 în Irlanda, 5 în Singapore, 5 în Tunisia, 14 în Republica Coreea, 2 în Bosnia și Herțegovina, 2 în Serbia, 8 în Croația, 6 în Portugalia, 6 în Polonia și câte unul în Argentina, Luxemburg, Malta, Brazilia, Kazakhstan, Republica Congo, Qatar, Vatican, Egipt, Pakistan, Iran, Slovenia, Federația Rusă, Finlanda, Kuweit și Nigeria. De la începutul epidemiei de COVID-19 (coronavirus) și până la acest moment, 201 cetățeni români aflați în străinătate, 40 în Italia, 19 în Franța, 43 în Marea Britanie, 60 în Spania, 14 în Germania, 2 în Belgia, 3 în Suedia, 5 în Irlanda, 2 în Elveția, 3 în Austria, unul în SUA, unul în Brazilia, unul în Republica Congo, unul în Grecia, unul în Iran, unul în Polonia, unul în Bulgaria, unul în Nigeria, unul în Turcia și unul în Croația au decedat.

Dintre cetățenii români confirmați cu infecție cu noul coronavirus, 798 au fost declarați vindecați: 677 în Germania, 90 în Grecia, 18 în Franța, 6 în Japonia, 2 în Indonezia, 2 în Namibia, unul în Luxemburg, unul în Tunisia și unul în Argentina. 

Notă: aceste date sunt obținute de misiunile diplomatice și oficiile consulare ale României în străinătate, fie de la autoritățile competente din statele de reședință, în măsura în care aceste date fac obiectul comunicării publice, fie în mod direct de la cetățenii români din străinătate.

Citește și: Argeș. Incidența Covid-19 a urcat la 0.87 cu 52 de cazuri noi, înregistrate în ultimele 24 de ore

Le reamintim cetățenilor să ia în considerare doar informațiile verificate prin sursele oficiale și să apeleze pentru recomandări și alte informații la linia TELVERDE – 0800.800.358. Numărul TELVERDE nu este un număr de urgență, este o linie telefonică alocată strict pentru informarea cetățenilor și este valabilă pentru apelurile naționale, de luni până vineri, în intervalul orar 08.00 – 20.00. De asemenea, românii aflați în străinătate pot solicita informații despre prevenirea și combaterea virusului la linia special dedicată lor, +4021.320.20.20.

În continuare vă prezentăm situația privind infectarea cu virusul SARS – CoV – 2 la nivel european și global:

În intervalul 30 decembrie 2021– 6 ianuarie 2022, au fost raportate 58.979.507 de cazuri în UE / SEE. Cele mai multe cazuri au fost înregistrate în Franţa, Italia, Spania și Germania. 

Începând din 15 decembrie 2020, CEPCB a întrerupt publicarea datelor privind numărul cazurilor confirmate și numărul cetățenilor decedați, atât în UE / SEE, Regatul Unit, Monaco, San Marino, Elveția, Andorra, cât și la nivel global. Aceste raportări sunt actualizate săptămânal.   

ŢARA CAZURI CONFIRMATEDECEDAȚI 
Regatul Unit13.235.401 (+2.415.886)148.851 (+2412)
Franţa     10.589.505 (+1.875.749)124.563 (+2617)
Spania6.785.286  (+1.200.232)  89.689   (+802)
Italia6.566.947  (+1.131.460) 138.045 (+2114)
Germania7.297.320     (+418.611)            112.925 (+3631) 

Sursă: Centrul European pentru Prevenirea și Controlul Bolilor (CEPCB) (https://www.ecdc.europa.eu/en)  

SITUAȚIE GLOBALĂ LA 6 IANUARIE 2022 
CAZURI CONFIRMATE DECEDAȚI 
290.613.933 (+20.286.658)5.450.958 (+134.941)

* Datele referitoare la numărul persoanelor vindecate, raportate zilnic în mod defalcat pe state și la nivel global, au încetat să fie prelucrate și comunicate de către centrul specializat în agregarea datelor de acest tip, respectiv Johns Hopkins CSSE.    

** Datele din paranteze reprezintă numărul de cazuri noi, în intervalul 30 decembrie 2021– 6 ianuarie 2022.

*** CEPCB precizează că actualizările la nivel național sunt publicate pe coordonate diferite de timp și procesate ulterior, ceea ce poate genera discrepanțe între datele zilnice publicate de state și cele publicate de CEPCB. 

Grupul de Comunicare Strategică

Articol scris de Bianca Solomon

Distribuie!

Abonează-te la newsletter!

Trimitem un newsletter pe zi, dimineața, cu știrile din ziua anterioară.

* indicates required

0 Comentarii