Paraclisul Universitar din cadrul UPIT, în colaborare cu Alianța Franceză, a organizat un concert de colinde de Crăciun pe 16 decembrie. Președinta Alianței Franceze Pitești, Ecaterina Stroe, a însoțit un grup de 60 de copii care au interpretat colinde, vocal și instrumental, unul dintre puști fiind talentat la saxofon. Printre copii s-au aflat și zece fii ai unor ingineri francezi care lucrează la Dacia. Cu toții au interpretat colinde în română, iar drept răsplată au primit dulciuri, cărți de rugăciuni și iconițe.
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/26/afis-Mioveni-225x300.jpg)
Folclorul autentic, din nou la Mioveni! Trei seri de spectacol în august
În perioada 2-4 august va avea loc cea de-a V-a ediție a Festivalului-Concurs Național de Folclor...
0 Comentarii