De ceva timp, pe strada Băilor din Pitești, aproape de intersecția cu Crinului, a apărut ad-hoc o micropiață care îi servește pe locatari a’ la botul calului, deși piața Ceair, este la o aruncătură de băț. Marfa, adecvată sezonului, se vinde ca pâinea caldă direct de pe trotuar, chiar dacă strugurii și pepenii zac sub soarele arzător. Se vede treaba că, chiar și fără condițiile minime ale unui comerț civilizat, ca să nu mai vorbim de cele igienico-sanitare, întreprinzătorului îi merge bine de vreme ce se încăpățânează să rămână acolo, în calea clienților. Ne întrebăm cum de ANAF sau Poliția Locală nu se sesizează imediat așa cum o fac, de exemplu în cazul bătrânelor care vând două legături de pătrunjel și care sunt gonite cu brutalitate, în timp ce adevărații bișnițari din piață își fac de cap de ani de zile….
(ELECTRO-CUTARE)
![](https://jurnaluldearges.ro/wp-content/uploads/2024/07/25/2-mese-zilele-campulungului-1564-300x172.jpg)
Preparate de boierime la Zilele Câmpulungului
Prețurile au fript mai rău ca frigăruile De la Primărie până la capătul neterminat al Bulevardului...
0 Comentarii