Domnitorul Petru Cercel îl împuternicea pe egumenul Mănăstirii Vieroşi să stăpânească satele Vieroşi şi Mărăcineni
Domnitorul Petru Cercel îl împuternicea pe egumenul Spiridon al Mănăstirii Vieroşi să stăpânească satele Vieroşi şi Mărăcineni, în urma unui litigiu cu postelnicul Gheorghe. Întărirea posesiei era justificată de faptul că Gheorghe şi Iuga, cu fiul său Teodosie revendicaseră o jumătate din satul Mărăcineni ca fiind al lor. Aceştia au pierdut procesul fiindcă actele prezentate de ei domnitorului erau false.
Pitarul Toma Furduiescu a fost unul dintre cei care a propagat ideile paşoptiste la Pitești
Pitarul Toma Furduiescu, a fost unul dintre cei care a propagat ideile paşoptiste, dar a şi organizat şi participat activ la acţiunile desfăşurate în Piteşti. De asemenea, Toma Conţescu a adus, la Piteşti, numeroşi clăcaşi din Racoviţa care au protestat şi au ars Regulamentul Organic.
Fosta comună Prundu devine în 1955 cartier în Pitești
1955, ianuarie 10. Orașul Pitești, include teritorial, fosta comună Prundu, școală, biserică, primărie, cooperativă agricolă de producție, dispensar. Astăzi, Cartierul Petrochimiștilor din Pitești-Sud.
Recensământul populației la Pitești în anul 1955
1955, februarie 21. În Pitești, la efectuarea recensământului populației, așezarea Pitești avea 38.333 de locuitori, din care 15% lucrau în industrie, reprezentând atunci, 35% din cetățenii activi.
O nouă variantă a Proiectului sistematizării oraşului Piteşti
1948-1949. O nouă variantă a Proiectului sistematizării oraşului Piteşti, de Alexandru Zamfiropol şi Kikero Constantinescu, neaplicat, precum şi a Monografiei geografice a oraşului Piteşti, autor Alexandra Bunescu, interesant suport documentar postbelic.
(Informaţii selectate din “Piteşti-620, memento” de Petre Popa. Rubrică realizată de Marius Ionel)
0 Comentarii