Web Analytics
scris joi, 25.06.2026

Buletinul electronic se schimbă. După valul de reclamații, autoritățile au luat decizia privind actul

Autoritățile române au anunțat modificări importante ale buletinului electronic de identitate, după ce au primit un val de reclamații de la cetățeni nemulțumiți de funcționalitatea actualului sistem. Decizia vine în contextul în care tot mai mulți români au întâmpinat probleme la utilizarea cărții electronice de identitate (CIE).

Citește și: Prins la Domnești cu lemne fără acte. Cât a luat amendă

Principalele modificări vizează îmbunătățirea funcționalității și rezolvarea problemelor tehnice semnalate de utilizatori. Ministerul Afacerilor Interne a constituit o comisie care a analizat fiecare reclamație primită și a identificat punctele slabe ale sistemului.

Printre problemele semnalate de cetățeni s-au numărat:

• Erori la citirea cipului în diverse instituții publice

• Dificultăți în utilizarea semnăturii electronice integrate în act

• Probleme de compatibilitate cu anumite cititoare de carduri

• Timpul lung de eliberare a actului la ghișee

• Costurile ridicate în cazul pierderii sau deteriorării

Distribuie!

0 Comentarii

Înaintează un Comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Articole asemănătoare

Ultimele articole

Omul săptămânii

Opinie

Ambuscada lui Georgică

Georgică Simion, noul golden boy al politichiei autohtone, le-a organizat o ambuscadă de toată frumusețea. A semnalizat dreapta, apoi stânga și din...

Din ediția tipărită

Fugiţi de BAC!

Vă mai aduceți aminte de celebrul Chinezul, cel care staționa aproape mai mereu în stația de taximetre de la Centrul de Calcul din Pitești cu mașina...