Autoritățile române au anunțat modificări importante ale buletinului electronic de identitate, după ce au primit un val de reclamații de la cetățeni nemulțumiți de funcționalitatea actualului sistem. Decizia vine în contextul în care tot mai mulți români au întâmpinat probleme la utilizarea cărții electronice de identitate (CIE).

Citește și: Prins la Domnești cu lemne fără acte. Cât a luat amendă
Principalele modificări vizează îmbunătățirea funcționalității și rezolvarea problemelor tehnice semnalate de utilizatori. Ministerul Afacerilor Interne a constituit o comisie care a analizat fiecare reclamație primită și a identificat punctele slabe ale sistemului.
Printre problemele semnalate de cetățeni s-au numărat:
• Erori la citirea cipului în diverse instituții publice
• Dificultăți în utilizarea semnăturii electronice integrate în act
• Probleme de compatibilitate cu anumite cititoare de carduri
• Timpul lung de eliberare a actului la ghișee
• Costurile ridicate în cazul pierderii sau deteriorării



0 Comentarii